Bazı 4,6-disübstitüe-3(2H)-piridazinon türevi bileşiklerin sentezi ve analjezik etkilerinin incelenmesi
Studies on the synthesis and analgesic activity of some 4,6-di subtituted-3(2H)-pyridazinone derivatives
  1. Tez No: 158366
  2. Yazar: MURAT ŞÜKÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
6. ÖZET Yan etkileri en aza indirilmiş, analjezik etkiye sahip bileşik geliştirmeyi amaçladığımız bu çalışmamızda, analjezik etkili olabileceğini düşündüğümüz, N- sübstitüe 4-fenil-6-(morfolin-4-il)-3(2H)-piridazinon türevi yirmi iki yeni bileşiğin sentezi yapılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin yapılan elementel analiz, İR, 'H-NMR verileri ile kanıtlanmıştır. Bu bileşiklerin sentez edilmesi için gerek duyulan 3,6-dikloro-4-fenil ve 3,6- dildoro-(4-fenU)-6-(morfolin-4-il)piridazin yapışırım sentezi, ilgili fenilasetonitril türevi ve glioksalik asit mono hidratdan hareketle literatürde bildirilen yöntemlere uygun olarak yapılmıştır. Daha sonra 4-fenü^(morfolm^il)-3(2H)-piridazinon türevleri (la, 2a) elde edilmiştir. Ana yapının sentez edilmesinden sonra, 2 nolu azot atomu üzerinden yapılan alkilleme tepkimeleriyle etil 2-[4-fenü^(morfolin-4-il)-3(2H)-piridazinon -2- il]asetat (lb. 2b) ve 3-[4-fenil-6-(morfolin-4-il)-3(2H)-piridazinon -2-il]propannitril türevleri (lf, 21) elde edilmiştir. Bileşik lb ve 2b'nin hidrolizi ile 2-[4-fenil-6- (morfolin-4-il>3(2H>piridazinon -2-il]asetik asit (lc, 2c) türevleri, bileşik lf ve 2f nin hidrolizi ile 3-[4-fenü-6Xmorfolm^ü>3(2H)-piridazinon -2-il]propiyonik asit (İh, 2h) türevlerine geçilmiştir. Bileşik İh ve 2h'den hareketle etil 2-[4-fenil-6-(morfolin-4-il)- 3(2H>piridazinon -2-il]propionat türevleri elde edilmiştir. Bileşik lc, 2c, İh ve 2h'den108 hareketle asetamit ve propanamit türevi bileşikler olan İd, le, 2d, 2e, li, Ij, 2i ve 2j elde edilmiştir. Sentezi yapılan bileşikler tablo 3'de verilmiştir. Sentez edilen bileşiklerin analjezik etkileri aspirin referans alınarak "p- benzokinonla oluşturulan kıvranma testF ile araştırılmıştır. Sentez edilen bileşiklerden 14'ünün (bileşik lb, İd, lf, lg, İh, lj, 2b, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h, 2i, 2j) aspirinden daha yüksek analjezik etkiye sahip olduğu gözlenirken, yüksek analjezik etkiye sahip bu bileşiklerden altısında (lf, lg, 2b, 2f, 2g ve 2i) analjezik etkinin yam sıra gastrik ülser oluşumu da gözlenmiştir. Yaptığımız gastrik ülserasyon çalışmalarında lb, İd, İh, lj, 2d, 2e ve 2h bileşiklerinin gastrik ülser oluşturmaması nedeniyle, bu bileşikler biyolojik etki yönünden daha elverişli olarak değerlendirilmektedir. İleriki çalışmalarımızda bu bileşiklerin değişik türevlerinin elde edilip, biyolojik etkilerinin araştırılması düşünülmektedir. Tablo 3: Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin kimyasal yapılan ve analjezik aktiviteleri.109 *** : p < 0,001, **: p < 0,01, *: p < 0,05, -: p > 0,05
Özet (Çeviri)
& SUMMARY In this study, we aimed to develop new analgesic compounds with reduced side effects and synthesized N-substituted 4-phenyl-^morpholin-4-yl)-3(2H)- pyridazinone derivatives thinking that these compounds may bear potential analgesic activity. For the preparation of these derivatives, we first synthesized 4-phenyl/4- chlorophenyl-3,6-dichloropyridazine in the reaction of corresponding phenykcetonhrile derivative with glyoxalic acid mono hydrate according to the previously reported literature procedures. Subsequently, 4-phenyl-6-morpholino-3(2H)-pyridazinone derivatives (la, 2a) were synthesized. After the synthesis of the main ring, ethyl 2-[4- phenyl^moipholm^yl)-3(2H)-pyridazinon-2-yl]acetate derivatives (lb, 2b) and 3- [4-phenyl-^morpholm^yl)-3(2^-pyridazinon-2-yl]propannitrile derivatives (If, 2f) were prepared by the alkylation of the nitrogen on position 2 of the ring system. After the hydrolysis of la, 2a and If, 2f, the 2-[4-phenyl-6-(morpholin-4-yI)-3(2H^- pyridazinon-2-yl]acetic acid derivatives (lc, 2c) and 3-[4-phenyl-6-(morpholin-4-yl)- 3(2H)-pyridazinon-2-yl]propionic acid derivatives (In, 2h) were obtained, respectively. By starling from lh and 2h, ethyl 2-[4-phenyl-^morpholin-4-yl)-3(2H)-pyridazinon-2- yljpropionate derivatives were synthesized. By starting with compounds lc, 2c, lh andIll 2h, the acetamide and propanamide derivatives Id, le, 2d, 2e, li, lj, 2i and 2j were obtained. The structures of synthesized derivatives were given in Table 3. The structure elucidation of the compounds were done by their elemental analysis, IR and 'H-NMR spectroscopy data. The analgesic activity of the synthesized compounds was investigated by the“p-benzoquinone-induced writing test”and aspirin was used as the reference. Although fourteen of the compounds (lb, Id, If, lg, lh, lj, 2b, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h, 2i) showed higher analgesic activity than aspirin, some of these compounds including If, lg, 2b, 2f, 2g and 2i also caused gastric ulceration. However, the compounds lb, Id, lh, lj, 2d, 2e and 2h with high analgesic activity did not cause any ulceration in the stomach of the mice tested and for that reason, have been evaluated as the more biologically active, and are considered for further development in our laboratory to obtain better drug candidates. Table 3. The chemical structures and analgesic activity of the synthesized compounds112 *** ? : p < 0,001, **: p < 0,01, *: p < 0,05, -: p > 0,05