Yeni iletişim teknolojileri ve demokrasi: İnternet ortamında kamusal katılım
New communication technologies and democracy: Internet as a public sphere
  1. Tez No: 82088
  2. Yazar: NİLÜFER TİMİSİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL AZİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET İletişim teknolojilerinde meydana gelen değişmeler 1970'li yıllardan bu yana kitle iletişimi ve demokratik katılım tartışmalarına yeni özneler yüklemiştir. Yeni iletişim araçları ve internet gündelik yaşamın giderek artan bir parçası olmaya başladıkça enformasyonun toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasıyla ilişkili söylem de değişmeye başlamıştır.“Enformasyon Devrimi”,“küreselleşme”, ve“evrensel köy”bu süreçle ilgili olarak ortaya atılan belli başlı kavramları oluşturmaktadır.“Kitle”kavramı yeniden ele alınmakta, kitle iletişim araçları aracılığıyla tanımlanan“alıcı”mesaj kaynağı olmakta kamusal tartışma internetin etkileşimci özelliği sayesinde teknoloji aracılığıyla doğrudanlaşmaktadır. İnternet enformasyonun. dağıtımını birkaç biçimde değiştirmiştir. Öncelikle bilgisayarlar kaydedilen, geri çağrılan ve gönderilen enformasyon kapasitesini artırmıştır. İkincisi bilgisayar enformasyon akışında kitlesel yayıncılıktan dar yamalığa geçişi sağlamıştır. Üçüncüsü internet birey, toplumluk ve örgütlü gruplar arasındaki enformasyon akışını etkileşimci bir biçime sokmuştur. Teknolojik devrim olarak tanımlanan bu yenilikler yerel ve küresel toplumlarda iletişim pratiğinde temel dönüşümlere yol açmaktadır. Bu süreçte internet yalnızca bilgi ve enformasyonu aktaran bir araç değil aynı zamanda kamusal iletişim için yeni bir mekanı oluşturmaktadır. Bu anlamda yeni iletişim teknolojileri ve internetin kamusal alan ve yurttaşlık kavramının çağdaş anlayışını değişime uğrattığı söylenebilir. İletişim teknolojileri ve toplumsal örgütlenmenin demokratik yapısı arasında önemli bir ilişki mevcuttur. Yeni iletişim teknolojileri ve internetin bu süreçte toplumsal ve siyasal olarak önemli etkilere neden olduğu ileri sürülmektedir. Pek çok düşünür internetin politik alanın yeniden yapılanması, zaman ve mekandan bağımsız olarak yeni toplumsal ilişkilerin yaratılması anlamında önemli katkıları olduğunu örneklemektedir. Diğer yandan internet ve demokrasi konusunda eleştirel bir yaklaşım sergileyenler internetin mevcut eşitsiz egemenlik ilişkilerini derinleştireceğini, bu yeni ortamın ticarileşmenin merkezini alacağını ileri sürmektedir. Bu çalışmanın hem kuramsal hem de alan araştırması kısmı internetin kamusal yaşam üzerindeki etkisinin makro ve mikro düzeylerde ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Makro (toplumsal) düzeyde internetin mevcut kullanımı internete erişim, kullanma ve yayılım kapasitesinin eşitsiz toplumsal yapılanmayı derinleştirdiğini göstermektedir. İnternet birinci dünya/üçüncü dünya, enformasyon zengini/enformasyon yoksulu gibi eşitsizliklerin giderilmesinde ileri sürüldüğünün tersine derinleştirici bir işlev yüklenmektedir. Ancak daha mikro, birey ve grup düzeyinden bakıldığında ise internete erişen birey ve gruplar açısından bu aracın önemli demokratik potansiyelleri olduğu görülmektedir. 334
Özet (Çeviri)
ABSTRACT:“New Communication Technologies and Democracy: internet as a Public Participation Space”Developments in communication technology has added new agents to the discussion of mass media and democratic participation since 1970. As new media and computers became part of daily lives, a discourse which asserts that gathering, processing and distribution of information via mass media has changed.“Information revolution”,“globalization”and“global village”are among the terms which are increasingly associated with this process. The concept of“mass”is being restudied,“receiver”is becoming the message creator and new assertions which states that public discussion is becoming more directed have emerged. There is a close link between communications technologies and democratic organizations of the societies. The Technological revolution based on computers has produced major transformations on communication practise within local and global society, internet is not only a tool to distribute ou the information to the societies but also a space for public communications. This will mean that the new communications technologies and especially internet has changed the contemporary understanding of the concept of the public space and the notion of citizenship, internet is changed the distribution of information in several ways. First computers increase the amount of data to be stored, retrieved and transmitted. Secondly, it changed the flow of information from broadcasting to narrowcasting. Third, internet provide interactive communications flows among individual,communities and organized groups. It has been argued that, new communication technologies as well as the internet which is the subject of this thesis, have important political and social impacts. Several scholars have asserted that internet can be used to restructure political arena to establish new social reflections independent of time and space. On the other hand critical researchers have argued that the impact of internet and other communication technologies can only be understood within the framework of existing unequal power relations and commercialization of this new medium. Both descriptive and emprical outcomes of this thesis as well as theoretical analysis of the subject reveals that new communication technologies such as internet have discrete impacts at the macro and micro level. At the societal (macro) level, internet is reproducing existing unequal access and usage capabilities of communication technologies. This existing power structure is untouched with the technology. However, at the (micro) individiual level internet is expanding limits of freedom of individuals and groups basically elities who have access to this medium. 336