Dijital bölünmüşlük ve dijital sermayenin oluşumu: İstanbul'da genç yetişkinler üzerine bir araştırma
Digital divides and the creation of digital capital: an investigation on young adults in Istanbul
- Tez No: 960612
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKKOR GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, dijital sermaye kavramını temel alarak İstanbul'da yaşayan 18–29 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin dijital pratiklerini analiz etmeyi ve bu doğrultuda ortaya sosyal eşitsizlikleri ve dijital bölünmeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital sermaye, bu bağlamda bireylerin dijital teknolojilere erişimi, bu teknolojileri kullanabilme yeterlilikleri ve bu kullanımların sosyal imkânlara dönüşebilme kapasitesi olarak ele alınmaktadır. Çalışma, Ragnedda ve Ruiu tarafından geliştirilen model doğrultusunda Dijital Sermaye Endeksi'ni Türkiye için uyarlamakta ve bu endeksi, 743 katılımcıdan toplanan çevrimiçi anket verilerine uygulamaktadır. Veriler Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Kümeleme Analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, dijital sermayenin yaş, eğitim ve gelir gibi sosyoekonomik değişkenlerle anlamlı bir ilişki içinde olduğunu; ancak cinsiyet değişkeniyle belirgin bir ilişki göstermediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijital sermayenin İtalya, İngiltere ve Türkiye gibi farklı coğrafyalarda benzer biçimde ölçülebilmesi, onu bağımsız bir sermaye türü olarak kavramsallaştırmanın mümkün olduğunu göstermektedir. Kümeleme analizi sonucunda İstanbul-Türkiye'de üç kullanıcı profili tespit edilmiştir: Sınırlı ve Temel Kullanıcılar, Sosyal Kullanıcılar ve İleri Düzey Kullanıcılar. Bu kümeler, bireylerin dijital araçlara erişim kalitesi, kullanım motivasyonları ve teknolojik becerileri açısından farklılaştığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, çevrimdışı sosyal eşitsizliklerin dijital ortamda da yeniden üretildiğine ve dijital sermayenin bu eşitsizlikleri anlamada kritik bir kavramsal araç sunduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the digital practices of young adults aged 18–29 living in Istanbul by employing the concept of digital capital, and to examine the associated social inequalities and digital divides. In this context, digital capital is conceptualized as individuals' access to digital technologies, their competencies in using these technologies, and the extent to which such usage can be transformed into social opportunities. The study adapts the Digital Capital Index (DCI), developed by Ragnedda and Ruiu, to the Turkish context and applies it to data collected through an online survey of 743 participants. The data were analyzed using Exploratory Factor Analysis (EFA) and Cluster Analysis. The findings indicate that digital capital is significantly associated with socioeconomic variables such as age, education, and income, while no substantial relationship was observed with gender. Furthermore, the ability to measure digital capital consistently across countries like Italy, the UK, and Turkey suggests that it can be conceptualized as an independent form of capital. Cluster analysis identified three distinct user profiles in Istanbul: Limited and Basic Users, Social Users, and Advanced Users. These clusters reflect variations in individuals' quality of access to digital tools, motivations for usage, and technological skills. The results underscore that offline social inequalities are reproduced in the digital sphere, and digital capital serves as a crucial conceptual lens for understanding these inequalities.