Tornalama işleminde kesme kuvveti ölçümünde kullanılacak dinamometre tasarımı ve üretimi
The design and manufacture of a force dynamometer for turning operation
  1. Tez No: 181830
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKIP KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, tornalama işleminde kesici takımları etkileyen kesme kuvvetlerininölçülmesi için bir dinamometre tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Dinamometreyük hücresi esasına göre tasarlanmıştır. İmalatı yapılan dinamometrenin bilgisayar ilebağlantısı yapılmış, hazırlanan bir yazılımla kesme kuvvetlerindeki değişimlerizlenmiş ve kayıt altına alınmıştır. Deneyler üniversal torna tezgahında, AISI 304paslanmaz çelik malzemeler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Farklı kesici takım türleriyleberaber, kesme hızı, ilerleme hızı ve talaş derinliğinin, kesici takıma etkiyen kesmekuvvetleri üzerinde meydana getirdiği değişim gözlenmiş ve sonuçlardeğerlendirilmiştir. Bu dinamometrenin tornalama işleminde kesme kuvvetleriölçümünde güvenli sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and production of a dynamometer which will be used tomeasure the cutting force in the lathe, is investigated. The design of dynamometer wasbased on two load cells, housing and A/D coverters and display units. The systemconnected with computer, this thoagh aspecially prepored software were measured andsaved in the PC. The cutting tests have been carried a universal lathe. Experimentswere made on the materials of AISI 304 steel. The effects of cutting tool materials,cutting parameters, namely cutting speed, feed and depth of cut on cutting forces wereinvestigated. It was shown that the dynamometer can reliably be used to measurecutting forces on a lathe.