Ana ve yan sanayi boyutunda malzeme ihtiyaç planlama sistemleri
Material requirements planning systems in main industry and sub-industry
  1. Tez No: 181829
  2. Yazar: ÖZLEM ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHDET UÇAR, PROF.DR. EMİN GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Modern bir imalat işletmesinde üretim planlamanın kaçınılmaz bir şekilde yeralmasını gerektiren nedenlerden ilki üretim sistemlerinin faaliyet yoğunluğu vekarmaşıklığıdır. Diğer nedenler ise, işletme içi faaliyetlerin koordinasyon zorluğu,hizmet kalite ve fiyat rekabetinin yoğunlaşması, işletmenin malzeme, makine zamanıve insan gücü kayıplarının minimum düzeye indirilme zorluğu olarak kabuledilebilir.Değişen ve gelişen dünya koşullarına ayak uydurmak zorunda olan üretim planlamave kontrol sistemi de; üretimle ilgili tüm birimlerin birbirleriyle koordineli bir şekildeçalışabilmesine olanak sağlayan ve üretimi tüm düzeylerde planlayan ve kontrol edenbir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Malzeme ihtiyaç planlaması, bu sistemi kurabilmekamacıyla geliştirilmiştir.Bir makine ana sanayisinin çok fazla sayıda parçadan oluşan bir son ürünü eldeedebilmesi için çok geniş ve karmaşık bir üretim organizasyonuna ihtiyaç duyacaktır.Bu organizasyonun maliyetinin nihai mamule yansıması ve firmanın verimsizleşmesisonucu, firmanın rekabet ve kar edebilmesi de zorlaşacaktır. Bu nedenle, bugünkürekabet ortamında ana sanayi, yan sanayiyi kullanmak zorundadır.Ana ve yan sanayi firmaları malzeme ihtiyaç planlama sistemini etkin bir şekildeyöneterek; üretim maliyetlerini minimize edip optimum stok miktarını, işgücü vetezgah verimliliğini sağlayacak bir yapıya sahip olacaklardır.Ana sanayi; taleplerine kısa zamanda cevap verebilecek, esnek, kurumsallaşmış,istenilen nitelikte ve zamanda ürün teminini sağlayan bir yan sanayi ile çalışmışolurken, yan sanayi de; iyileşmiş ürün ve hizmet kalitesiyle ana sanayi ile uzunvadeli anlaşmalar yapma fırsatına sahip olacaktır.Ancak ürün ağaçlarında, ana üretim planında ve envanter sisteminde bulunaneksiklikler ve yanlışlıklar ayrıca planlama tecrübesinin azlığı ve teknik düzeydekiproblemler nedeniyle malzeme ihtiyaç planlama sisteminin etkin bir şekildekullanımı zorlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a modern industrial enterprise, the first reason of manufacturing planning thatrequires taking part inevitably is the activity intensity and complexity ofmanufacturing systems. Other reasons can be accepted as hardness of coordinatingactivity in enterprise; intensify of service, quality and price competitions; obligatoryof minimizing the materials, machinery and manpower losses.In manufacturing planning that has to keep up with global conditions which ischanging and developing and control system need a system that requires enabling allunits connected with production, work in harmony with each other, planningmanufacturing in all levels and controlling. Material Requirement Planning wasdeveloped for assembling this system.Machinery main industry will need large and complex manufacturing organization toget last product that which is forming from lots of parts. Competition and gettingbenefits will get harder because of this organization costs reflect to final products andunproductiveness of the company. That?s why in today?s competition environmentmain industry has to use subsidiary industry.Main and subsidiary industry companies will protect the structure of optimum stockquantity, workforce and workbench efficiency by minimizing product costs withmanaging the requirement planning system.Main industry works with flexible, institutional, qualified subsidiary industry whichcan answer the requests quickly and supply product assurance at the right time withwanted quality. At the same time the subsidiary industry finds an opportunity tomake long fixed term dated agreements with main industry by better product andservice quality.But using material requirement system will be harder because of the deficiencies andmistakes in product trees, main production plans and inventory system; inexperiencein planning and problems at technical levels.