Gümüş atomunun konfigürasyon etkileşme yöntemi ile bazı atomik hesaplamaları
Some atomic calculations for silver atom by using the configuration interaction method
- Tez No: 181857
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, konfigürasyon etkileşme yöntemlerinden biri olan çokkonfigürasyonlu Hartree-Fock (Multiconfiguration Hartree-Fock-MCHF)yaklaşıklığı kullanılarak nötral gümüşün (Ag I) bazı uyarılmış seviyelerinin enerjilerive bu seviyeler arasındaki geçiş enerjileri, dalga boyları, ağırlıklı osilatör şiddetlerive geçiş olasılıkları hesaplanmıştır. Relativistik düzeltmeler için Breit-PauliHamiltonyeni alınmaktadır. İlk bölümde; Ag I ile ilgili yapılmış çalışmalar, ikincibölümde; çok-elektronlu atomlar, çok konfigürasyonlu Hartree-Fock yöntemi, Breit-Pauli relativistik düzeltmeleri ve geçiş olasılıkları hakkında özet bilgilerverilmektedir. Dalga fonksiyonları ve bazı relativistik düzeltmeler MCHF atomikyapı paketi kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar diğer çalışmalar ilekarşılaştırmalı olarak son bölümde sunulmuştur.vii
Özet (Çeviri)
In this study, level and transition energies, wavelengths, weighted oscillator strengthsand transition probabilities for neutral silver (Ag I) have been calculated usingmulticonfiguration Hartree-Fock approximation which is a configuration interactionmethod. In addition, Breit-Pauli Hamiltonian was taken for relativistic corrections. Inthe first chapter previous works on Ag I have been given. Second chapter deals withthe concept of many electron atoms multiconfiguration Hartree-Fock method, Breit-Pauli relativistic corrections and transition probabilities. Wavefunctions and somerelativistic corrections have been calculated using MCHF atomic package. In the lastchapter results obtained have been compared with the experiments and othertheoretical calculations.viii