Bazı koyun ırk ve tiplerinin kuzu üretim etkinliğinin belirlenmesi
Determination of production efficiency some sheep breeds and type
  1. Tez No: 457221
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, bazı koyun ırk ve tiplerinin döl verimi, büyüme özellikleri, gebelik verimliliği ve etkinliği ile sütten kesim verimliliği ve etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini 326 baş Bandırma, 892 baş Karacabey Merinosu, 74 baş Gökçeada, 87 baş Hampshire Down x Karacabey Merinosu (F1), 170 baş Kıvırcık ve 42 baş SBA x Karacabey Merinosu (G1) olmak üzere toplam 1591 baş koyun ve bunlardan doğan toplam 1667 baş kuzu oluşturmuştur. Koç katımı döneminde koyunların canlı ağırlıkları, doğum döneminde ise döl verim kayıtları ile kuzuların doğum ağırlıkları alınmıştır. Doğum döneminden 90 gün sonra da kuzuların tartımları yapılarak sütten kesim ağırlıkları tespit edilmiştir. Bandırma, Karacabey Merinosu, Gökçeada, Hampshire Down x Karacabey Merinosu (F1), Kıvırcık ve SBA x Karacabey Merinosu (G1) koyunlarında sırasıyla KKDK 1.058, 1.039, 1.108, 1.184, 0.953 ve 1.143, DKDK 1.337, 1.258, 1.262, 1.304, 1.149 ve 1.455, Gebelik verimliliği 449, 458, 351, 539, 368 ve 438 kg, Gebelik etkinliği 8.19, 7.68, 9.64, 8.86, 7.56 ve 7.95 kg, Sütten kesim verimliliği 2934, 2939, 2021, 3543, 2304 ve 3104 kg, Sütten kesim etkinliği 53.54, 49.29, 55.51, 58.27, 47.38 ve 56.25 kg olarak bulunmuştur. Kuzularda yaşama gücü, doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı ve günlük canlı ağırlık artışı Bandırmalarda % 93.9, 4.23 kg, 29.73 kg ve 282.89 g, Karacabey Merinoslarında % 93.7, 4.41 kg, 28.02 kg ve 263.79 g, Gökçeadalarda % 95.1, 3.47 kg, 24.52 kg ve 224.96 g, Hampshire Down x Karacabey Merinosunda % 91.3, 4.41 kg, 31.24 kg ve 299.67 g, Kıvırcıklarda % 93.8, 3.92 kg, 26.79 kg ve 250.14 g, SBA x Karacabey Merinosunda % 91.7, 3.91 kg, 31.20 kg ve 299.20 g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the fertility, growth characteristics, effectiveness and efficiency of weaning and gestation. Animal material consist of totally 1591 sheep; 326 Bandirma, 892 Karacabey Merino, 74 Gokceada (Imbros), 87 Hampshire Down x Karacabey Merino (F1 Crossbreed), 170 Kivircik and 42 Black Head German x Karacabey Merino (B1 Crossbreed) and 1667 lambs which was parturiated from that ewes. The live weight of sheep were recorded at mating period. The birth weights of lambs and the reproductive parameters of ewes were recorded when ewes gave birth. Weaning weights of the lambs was determined on the 90. day after parturition. Lambing rates were determined 1.058, 1.039, 1.108, 1.184, 0.953 and 1.143, litter size 1.337, 1.258, 1.262, 1.304, 1.149 and 1.455, productivity of gestation 449, 458, 351, 359, 368, 438 kg, efficiency of gestation 8.19, 7.68, 9.64, 8.86, 7.56 and 7.95, weaning productivity 2934, 2939, 2021, 3543, 2304 and 3104, weaning efficacy 53.54, 49.29, 55.51, 58.27, 47.38 and 56.25, for Bandirma, Karacabey Merino, Gokceada (Imbros), Hampshire Down x Karacabey Merino, Kivircik and Black Head German x Karacabey Merino, respectively. Survival rates to weaning, birth weight, weaning weight and daily weight gain values were found for the lambs produced by Bandirma; % 93.9, 4.23 kg, 29.73 kg, 282.89 g; Karacabey Merino 93.7, 4.41 kg, 28.02 kg, 263.79 g; Gokceada % 95.1, 3.47 kg, 24.52 kg, 224.96 g; Hampshire Down x Karacabey Merino % 91.3, 4.41 kg, 31.24 kg, 299.67 g; Kivircik 93.8, 3.92 kg, 26.79 kg, 250.14 g; Black Head German x Karacabey Merino % 91.7, 3.91 kg, 31.20 kg, 299.20 g respectively.