Sakarya Nehri'nin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak kirlilik yükünün belirlenmesi
Identification of pollution of Sakarya River by using geographical information system (GIS)
- Tez No: 181903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHNAZ GÜMRÜKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada uzaktan algılama verileri ve Coğrafi bilgi sistemlerikullanılarak Sakarya nehri kıyısında bulunan sanayi tesislerininkoordinatları ve deşarj değerleri sayısal harita üzerinde işlenerek yapılanhesaplamalar sonucunda, Sakarya Nehri'nin istenilen noktadaki kirlilikdeğerinin hesaplanabilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada temel olarak Sakarya Valiliği Coğrafi Bilgi SistemleriMerkezi tarafından hazırlanan Sakarya Nehri'ne ait sayısal haritalardanyararlanılmıştır. NetCAD programı üzerinde sanayi tesislerinin GPScihazı ile belirlenen koordinatları girilerek ve güncel uydu verileri dekullanılarak nehir kirlilik analizi yapacak sistemin altyapısıoluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to discover pollution level of Sakarya River by using thedigital data from Government of Sakarya GIS centre. The aim of the study is tocalculate the pollution value of the exact point chosen among Sakarya Riveraccording to coordinates and discharging amounts of factories existing by SakaryaRiver, With the help of Net CAD computer aided geographical information systemprogram and front page web program.