Arıtma çamurlarındaki ağır metallerin bitkilerle giderimi
Removal of heavy metals by plants in sewage sludge
- Tez No: 181904
- Danışmanlar: PROF. SAİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
çerisinde yüksek konsantrasyonlarda ağır metal bulunduran arıtma çamurlarıgübreleme ve toprak iyileştirme için kullanılır. Deney arıtma çamuru serili alandadoğal yetişen bitkilerin ağır metalleri kaldırıp dışarıya taşımasını araştırır. Arıtmaçamuru orta düzeyde Pb, Cr, Ni, Cu, Zn ihtiva eder fakat Cd bulundurmaz bunedenle Türk Standartlarına göre çamur tarım için kullanılabilir haldedir. Deneyaşamasında arıtma çamuru analiz edilmiş ve içindeki pH, organik madde, potasyumve fosfor konsantrasyonları belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda en yüksekbakır konsantrasyonu Echinochloa crus-galli bitkisinin kök dokusunda 345 mg/kgdeğerinde bulunmuştur ve metal transför faktörü 1 den yüksektir. Brassica junceabitkisi ise 193 mg/kg değerinde çinko biriktirmiştir ve metal transfer faktörü 1 dendüşüktür. En yüksek bakır konsantrasyonu Datura stramonium bitkisinde 45 mg/kgbulunmuştur fakat transför faktörü 1in altındadır. Pb, Cr, Ni ve Cu konsantrasyonlarıbitki dokularında ihmal edilebilir yada Cd gibi yok sayılabilir.
Özet (Çeviri)
The presence of elevated concentrations of heavy metals limits the usage of sewagesludge as a fertilizer and soil amendment. Experiment was carried out to examine themetal uptake efficiency of natural plants growing on dumped sewage sludge area.Sludge was contained moderate Pb, Cr, Ni, Cu, Zn and no Cd compared with theTurkish National Standard for Agricultural Use of Sewage Sludge. Agronomiccharacteristics of the sludge material, such as pH, organic matter content, andnitrogen, phosphorus, and potassium concentrations indicating that crops could besustained by this material. The highest Zn concentration in plant tissues was obtain inEchinochloa crus-galli root with values of 345 mg/kg and metal transfer factor werehigher than the 1 and Brassica juncea shoot with values of 193 mg/kg with metaltransfer factor below 1. The highest Cu concentration was determined in Daturastramonium shoots with values of 45 mg/kg but transfer factor was below 1. Pb, Cd,Cr and Ni concentrations in plant tissues were negligible or even absent such as Cd.