Sunucu taraflı programlama dillerinde fonksiyonel dil ile nesne tabanlı programlama dillerinin karşılaştırılması
Comparing functional programming and object oriented programming languages on the server side programming
  1. Tez No: 181911
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖRNEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZCERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Internet'in günümüzde neredeyse her alanda kullanılması kaçınılmaz olarak herkesinbu teknolojiye ilgi duymasını sağlamıştır. Özellikle online alışveriş, bankacılık,online rezervasyonlar gibi işlemler çok yaygın kullanılmaktadır. Bu işlemler isegüvenlik gerektiren sunucu taraflı programlama teknolojinin kullanılması ilegerçekleştirilmektedir.Bu çalışmada, yaygın kullanılmakta olan sunucu taraflı programlama dillerininkarşılaştırılması amaçlanmıştır. Fonksionel ve nesne tabanlı dillerinin yaygınkullanımı nedeniyle bu iki tekonolojinin karşılaştırılması tercih edilmiştir. Bu amaçlabir online malzeme stok takip projesi hem PHP hem de JSP teknolojisi iletasarlanmıştır. Her iki ayrı projede yapılan testler sonucunda fonksiyonel ve nesnetabanlı dillerin sunucu üzerinde çalışma performanslarının ölçülmesigerçekleştirilmiştir.xi
Özet (Çeviri)
Nowadays, everybody is interested in Internet technology because of Internet isbeing used almost every field. Especially, online purchase, banking, onlinereservations etc. processes is commonly used. To use these processes is requiredserver side programming.In this area, server side programming languages which are commonly used are aimedto compare them. Functional languages and object oriented languages are comparedbecause they are being used in common.An online material stock tracing project was developed using PHP and JSPtechnologies. Each project was tested and the performance of the object oriented andfunctional programming languages have been simulated.xii