Bazı adi fiğ (Vicia sativa L.) genotiplerinde tohum verimi ve bazı tarımsal karakterlerin incelenmesi
Evaluating of seed yield and some agronomic characters of some common vetch (Vicia sativa L.) genotypes
  1. Tez No: 426771
  2. Yazar: MERAL ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bazı adi fiğ genotiplerinde tohum verimi ve bazı tarımsal karakterlerin incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, Kahramanmaraş koşullarında 2 vejetasyon döneminde (2010 ve 2011 yıllarında), 3 yaygın fiğ çeşidi ve çeşitli kaynaklardan sağlanan 10 hat kullanılarak tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada iki yıl birleştirilmiş sonuçlara göre çiçeklenme gün sayısı 155.0-171.0 gün, fizyolojik olum gün sayısı 191.1-203.1 gün, doğal bitki boyu 37.5-49.5 cm, bakla boyu 49.0-56.4 mm, bakla eni 6.4-7.6 mm, bitki başına bakla sayısı 21.0-42.1 adet/bitki, bakla başına tohum sayısı 5.1-6.4 adet, biyolojik verim 474.3-710.0 kg/da, tane verimi 70.9-160.8 kg/da, kes verimi 370.6-624.2 kg/da, bin tane ağırlığı 49.1-67.0 g ve hasat indeksi % 11.9-25.8 arasında değişim göstermiştir. İncelenen bütün özelliklerin iki yıl birleştirilmiş verileriyle yapılan varyans analiz sonucuna göre genotipler arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Yıl x genotip interaksiyonu fizyolojik olum gün sayısı, doğal bitki boyu ve tane verimi hariç, incelenen diğer özellikler için istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. İki yıl birleştirilmiş sonuçlara göre en erken çiçeklenen ve fizyolojik oluma erişen genotipler Cumhuriyet-99, TA-17 ve TA-11, en yüksek tane verim değeri elde edilen genotipler IC-11, TA-11 ve IC-1 (sırasıyla, 160.8 kg/da, 153.9 kg/da ve 148.5 kg/da) , en yüksek biyolojik verim alınan genotipler Karaelçi, TA-16 ve IC-11 (sırasıyla, 710.1 kg/da, 683.0 kg/da ve 646.5 kg/da) olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine seed yield and some agronomic characters of some common vetch genotypes under Kahramanmaraş conditions for two cropping years (2010 and 2011 years). In the research, 3 common vetch cultivars and 10 lines obtained from various sources was used and the experiment was arranged in a randomized complete block design with four replications. According to the results of a two year study the investigated traits ranged between 155.0-171.0 days for number of days flowering, 191.1-203.1 days for number of days to physiological maturity, 37.5-49.5 cm for natural plant height, 49.0-56.4 mm for bean size, 6.4-7.6 mm for bean width, 21.0-42.1 for pods-plant number of pods, 5.1-6.4 for the number of seeds in pods/plant, 474.3-710.0 kg/da for biological yield, 70.9-160.8 kg/da for seed yield 370.6-624.2 kg/da for straw yield, 49.1-67.0 g for thousand seed weight and 11.9-25.8% for harvest index. In the research, significant differences among genotypes were found according to the variance analysis for all investigated traits. Year x genotype interaction was also found significant for all traits except for number of days to physiological maturity, natural plant height and seed yield. According to the results, the earliest 50% flowering and physiological maturity of genotypes were Cumhuriyet-99, TA-17 and TA-11, while the highest grain yield was obtained from IC-11, TA-11 and IC-1 (160.8, 153.9 and 148.5 kg/da respectively), and the highest biomass was obtained from Karaelçi, TA-16 and IC-11 (710.1, 683.0 and 646.5 kg/da respectively) cultivars and lines.