Gökkuşağı alabalıklarından (Oncorhynchus mykiss, W., 1792) elde edilen yumurtaların iki farklı su kaynağında açılma süreleri, larva çıkışı ve büyümelerinin karşılaştırılması
Copmarison of hatching duration, survival rate and growth of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, W., 1792) eggs in two different water sources
  1. Tez No: 181962
  2. Yazar: BİROL BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KALMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, W., 1792) anaçlarındanelde edilen yumurtaların döllenmesinden sonra, iki farklı su kaynağındaki (Yer altı suyuve akarsu) açılma süreleri, larva çıkış gücü, keseli dönemde yaşama gücü ve büyümelerikarşılaştırılmıştır.Deneme, ortalama ağırlıkları 1512±26.64 g olan 3 yaşındaki dişilerden alınanyumurtaların, ortalama ağırlıkları 1112±28.78 g olan 2 yaşındaki erkeklerden alınanspermlerle döllenerek elde edilen döllenmiş yumurtaların, tam şansa bağlı deneme planıoluşturularak, 3'er tekerrürlü olarak her iki tesiste yumurta tablalarına yerleştirilmesi ilebaşlatılmıştır.Anaç balıklardan elde edilen yumurtaların ortalama mutlak verimliliği 3416±69adet, ortalama nispi verimliliği ise 2254±8 adet/kg olarak saptanmıştır. Ortalamayumurta çapının 4.61±0.04 mm olduğu tespit edilmiş olup, her iki su kaynağındakikuluçkahanelere konulan ortalama yumurta çapları arasında fark olmadığı (p>0.05)saptanmıştır.Denemede kuluçkaya alınan yumurtaların döllülük oranı %98 olarak tespitedilmiştir. Kuluçkahanelerde kuluçkaya yatırılan yumurtaların, yer altı suyundagözlenme süreleri 186 günderece ve gözlenme oranı %89.24, akarsuda gözlenme süresi218 günderece ve gözlenme oranı %90.08 olarak saptanmıştır. Larva çıkış sürelerindeise yer altı suyunda 328 günderece ve çıkış gücü %86.88, akarsuda çıkış süresi 356günderece ve çıkış gücü %88.57 olarak tespit edilmiştir. Larvaların keseli dönemdeyaşama gücü, yer altı suyunda %94.6 olurken, akarsuda %93.29 olarak bulunmuştur.Kuluçka randımanında ise yer altı suyunda %81.35, akarsuda %81.8 olaraksaptanmıştır. Elde edilen bu veriler neticesinde gözlenme süresi ve çıkış süresibakımından önemli derecede fark olduğu (p0.05), keseli dönemde yaşama oranları arasında farkolmadığı (p>0.05), kuluçka randımanı bakımından fark (p>0.05) olmadığıbelirlenmiştir.Denemede, yer altı suyunda besin kesesini tüketmiş serbest yüzen ve aktifyemlenmeye başlamış larvaların ortalama başlangıç ağırlıkları 0.62±0.07 g olup,deneme sonunda ortalama 152.83±3.56 g ağırlığa ulaşmıştır. Akarsuda ise larvalarınortalama başlangıç ağırlıkları 0.61±0.02 g olup, deneme sonunda ortalama 36.54±2.41 golarak gerçekleşmiştir.Yem değerlendirme oranı yer altı suyunda 0.89-1.26 değerleri arasında değişmişve ortalama 1.02±0.10, akarsuda 0.96-1.59 değerleri arasında değişmiş ve ortalama1.24±0.21 olarak hesap edilmiştir.Periyotlar arası yaşama oranının yer altı suyunda %98.76 ile %99.87 değerleriarasında olduğu ve ilk periyot ile son periyot arasındaki yaşama oranının ise %93.79olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hatching time, hatching performance, survival rate of yolc sac fryand growth of fertilized eggs obtained from female rainbow trout (Oncorhynchusmykiss, W., 1792) broodstocks in two different water sources (spring water and streamwater) were compared.Eggs from 3 yearsold females of 1512 ±26.64 g average whight were fertilizedwith 2 years old males of 1112±28.78 g average whight and put in hatching trays in twodifferent forms with three replicates.The average total fecundity and relative fecundity were 3416±69 and 2254±8egg/kg, respectivly. Average egg diameter was 4.61±0.04 mm. There were significantdifferences between two water sources in terms of average egg diameter (p>0.05).The fertilisation rate was 98%. The eyed duration and eyed rates were 186°dayand 89.24% and 218°day and 90.08% in spring water and streamwater, respectively.The hatching durations and hatching rates were 328°day and 86.88% and 356°day and88.57%, in spring and stream water respectively. This survival rate of yolc sac fry were94.6% and 93.29% in spring and stream water, respectively.The hatching yields were81.35% and 81.8% in spring and stream water respectively. There was significantdifferences between two water sources in terms of eyed and hatching duration (p0.05).The average initial weight of active fed fry in spring water was 0.62±0.07 g, whilethe average final weight of fry was 152.83±3.56g. On the other hand, the average initialweight of fry in stream water 0.61±0.02 g and the average final weight of fry was36.54±2.41 g.The feed conservation rates were ranged between 0.89-1.26 with an average of1.02±0.1 and 0.96-1.59 with an average of 1.24±0.21 in spring water and stream water,respectively.The periods in survival rates in spring water were between 98.76-99.87% and thesurvival rate between first period and last period was 93.79%.