Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) yavru yemlerinde mikroalg (Schizochytrium sp.) yağı kullanımının büyüme performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of microalgae (Schizochytrium sp.) oil supplemented grow-out feeds on growth performance of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, w. 1792)
- Tez No: 847147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda Schizocytrium sp. mikroalg yağı içeren yemler ile yavru gökkuşağı alabalıkları (~4 g) 90 gün boyunca beslenerek balıkların büyüme performansı, besinsel kompozisyonları, yağ asidi kompozisyonları, kan parametreleri, büyüme hormonu miktarları, karaciğer ve bağırsak histolojileri incelenmiştir. Bu amaçla, temel enerji kaynağı olarak balık yağı içeren kontrol yemi (K) ve balık yağının %25'i (AY25), %50'si (AY50), %75'i (AY75) ve %100'ü (AY100) yerine Schizocytrium sp. mikroalg yağı kullanılarak 5 deneme yemi hazırlanmıştır. Ayrıca pozitif kontrol grubu olarak ticari bir yavru gökkuşağı alabalığı yemi (TKY) kullanılmıştır. Besleme denemesi sonunda elde edilen verilere göre balıkların ortalama son ağırlıkları, ağırlık artışları ve yüzde büyüme oranları kontrol grubuna göre farklı oranlarda alg yağı içeren gruplarda kademeli artış göstermesine rağmen istatistiki olarak farklılık oluşturmamıştır. En düşük yem değerlendirme oranı tamamen alg yağı içeren yemle (AY100) beslenen deneme grubunda elde edilmiştir. Kondisyon faktörü ve yaşama oranları açısından deneme grupları arasında istatistiki farklılık belirlenmemiştir. Ticari kontrol yemi ile beslenen deneme grubunda balıkların ortalama son ağırlıkları, ağırlık artışları ve yüzde büyüme oranları ve yaşama oranları diğer deneme gruplarından düşük bulunurken, yem değerlendirme oranı diğer deneme gruplarından yüksek bulunmuştur. Balık eti besin kompozisyonunda kontrol yemi ve alg yağı içeren yemler ile beslenen balıklarda farklılık oluşmazken ticari kontrol yemi ile beslenen balıklarda protein oranı düşmüş yağ oranı ise yükselmiştir. Balık eti yağ asidi kompozisyonunda yemde alg yağı oranının artması ile beraber SFA, n-3, PUFA ve DHA yağ asitlerinin önemli derecede arttığı, EPA ve MUFA yağ asitlerinin ise azaldığı görülmüştür. En yüksek n-3, PUFA ve DHA oranı AY100 grubunda tespit edilirken en düşük değerler TKY grubunda tespit edilmiştir. Farklı oranlarda Schizocytrium sp. mikroalg yağı içeren yemler ile beslenen yavru gökkuşağı alabalıklarının hematolojik parametreleri kontrol ve TKY deneme grubu balıkları ile önemli bir farklılık oluşturmamıştır. Serum biyokimyasal parametrelerinde, farklı oranlarda Schizocytrium sp. mikroalg yağı içeren yemlerle beslenen deneme grupları ile tamamen balık yağı içeren yemle beslenen kontrol deneme grubu arasında genel olarak önemli farklılık oluşmamıştır. Ancak tamamen alg yağı içeren AY100 yemi ile beslenen balıklarda iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesi yükselirken, karaciğer enzimi ALP en düşük seviyeye ulaşmıştır. Ticari kontrol yemi ile beslenen balıklarda kan yağlarından kolesterol, tigliserit, LDL ve VLDL, karaciğer enzimlerinden AST ve ALT seviyeleri yükselirken toplam protein ve HDL miktarları azalmıştır. Büyüme hormonu miktarı, farklı oranlarda alg yağı içeren gruplarda kademeli artış göstermesine rağmen kontrol grubuna kıyasla istatistiki olarak farklılık göstermemiştir. En yüksek büyüme hormonu miktarı AY100 deneme grubunda tespit edilirken en düşük miktar TKY deneme grubunda elde edilmiştir. Besleme denemesi sonunda histolojik olarak incelenen karaciğer dokusunda gruplar arasında herhangi bir histopatolojik bulguya rastlanmadığı, yemdeki alg yağı oranının artması ile beraber karaciğerdeki yağlanmanın azaldığı tespit edilmiştir. Ticari kontrol yemi ile beslenen balıkların karaciğerinde diğer deneme gruplarından daha ileri seviyede yağlanma görülmüştür. İncelenen bağırsak dokularında tüm deneme grupları arasında herhangi bir histopatolojik bulguya rastlanmamıştır. Sonuç olarak yemlere balık yağının yerine Schizocytrium sp. mikroalg yağı kullanılması gökkuşağı alabalığı yavrularında büyüme performansı, hayatta kalma oranı, yem değerlendirme oranı, yağ asidi kompozisyonu, büyüme hormonu miktarı ve balık sağlığı bakımından olumlu sonuçlar verdiği ve alternatif yağ kaynağı olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fry rainbow trout (~4 g) were investigated in terms of the growth performance, nutritional composition, fatty acid composition, blood parameters, liver and intestinal histology after feeding with diets containing microalgae (Schizocytrium sp.) oil for 90 days. For this purpose, 5 trial feeds were prepared including control feed (K) containing fish oil as the main energy source and 25% (AY25), 50% (AY50), 75% (AY75) and 100% (AY100) Schizocytrium sp. microalgae oil instead of fish oil. In addition, a commercial fry rainbow trout feed (TKY) was used as the positive control group. According to the data obtained at the end of the feeding experiment, the average final weights, weight gains and percent growth rates of the fish showed a gradual increase in the groups containing algae oil at different ratios compared to the control group, but did not differ statistically. The lowest feed conversion rate was obtained in the experimental group fed completely with algae oil-containing feed (AY100). There was no statistical difference between the experimental groups in terms of condition factor and survival rates. While the average final weights, weight gains, percentage growth rates and survival rates of the fish in the experimental group fed with commercial feed were found to be lower than the other experimental groups, feed conversion rate was found to be higher than the other experimental groups. While there was no difference in the nutritional composition of fish meat in fish fed with control feed and feed containing algae oil, the protein content decreased and the lipid content increased in fish fed with commercial feed. According to the fatty acid composition results; SFA, n-3, PUFA and DHA fatty acids of fish meat increased significantly, while EPA and MUFA fatty acids decreased with the increase algae oil content in feed. While the highest n-3, PUFA and DHA were detected in the AY100 group, the lowest values were determined in the TKY group. Hematological parameters of juvenile rainbow trout fed with Schizocytrium sp. microalgae oil-containing diets with different ratios did not differ significantly between control and TKY experimental group fish. In general, there was no significant difference between the experimental groups fed with Schizocytrium sp. microalgae oil-containing feeds with different ratios and the control experimental group fed with completely fish oil-containing feed in terms of serum biochemical parameters. However, HDL level, known as good cholesterol, increased in fish fed with AY100 feed containing completely algae oil, while liver enzyme ALP reached the lowest level. While the levels of cholesterol, triglyceride, LDL and VLDL from blood fats, AST and ALT from liver enzymes increased in fish fed with commercial feed, the amounts of total protein and HDL decreased. Although the level of growth hormone showed a gradual increase in the groups containing different amounts of microalgae oil, it was statistically insignificant compared to the control group. The highest level of growth hormone was determined in the AY100 experimental group, while the lowest level was obtained in the TKY experimental group. At the end of the feeding experiment, no histopathological findings were found between the groups in the liver tissue examined histologically, and it was determined that the fat in the liver decreased with the increase in the algal oil ratio in the feed. A higher level of fat was observed in the liver of fish fed with commercial feed than the other experimental groups. No histopathological findings were found among all experimental groups in the intestinal tissues examined. As a result, it was concluded that the use of Schizocytrium sp. microalgae oil gave positive results in terms of growth performance, survival rate, feed conversion rate, fatty acid composition, level of growth hormone and fish health in fry rainbow trout and this microalgae oil could be used as an alternative oil source.