Havuz şartlarında Abant alabalığı (Salmo trutta abanticus T. , 1954) ile gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1792)'nın gelişim performanslarının karşılaştırılması
Comparison of growth performance of Abant trout (Salmo trutta abanticus T., 1954) and rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W. , 1792) in pond culture
- Tez No: 112703
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ALPBAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Bolu ilinde DSİ-Gölköy Balık Üretme İstasyonunda gerçekleştirilmiştir ve 420 gün devam etmiştir. Bu araştırmada, havuz yetiştirme şartlarında Abant ve Gökkuşağı alabalığının büyüme, yaşama ve yemden yararlanma oram karşılaştırılmıştır. Araştırmada, Abant Gölü'nden yakalanan Abant alabalığı anaçlarından sağlanan yumurtalardan çıkan Abant alabalığı larvaları ile Gölköy Balık Üretme İstasyonunda yetiştirilen Gökkuşağı alabalığı anaçlarından elde edilen yumurtalardan çıkan Gökkuşağı alabalığı larvaları kullanılmıştır. I. Deneme 4 grup (2 adet Abant ve Gökkuşağı alabalığı deneme, 2 adet Abant ve Gökkuşağı alabalığı paralel grubu) olarak düzenlenmiştir. Her grupta 236 adet larva olmak üzere 944 adet Abant ve Gökkuşağı alabalığı larvaları kullanılmıştır. II. Deneme 4 grup (2 adet Abant ve Gökkuşağı alabalığı deneme, 2 adet Abant ve Gökkuşağı alabalığı paralelgrubu) olarak düzenlenmiştir. Her grupta 210 adet larva olmak üzere 840 adet Abant ve Gökkuşağı alabalığı larvaları kullanılmıştır. Her 2 denemede toplam 1784 adet larva kullanılmıştır. İlk beslemeden 350 gün sonra, maksimum ağırlık artışı başlangıç ağırlıkları 0.093-0,134 g iken deneme sonunda ağırlıkları 116,33-173,42 g arasında olan I. ve II. deneme Gökkuşağı alabalıklarında gözlenmiştir. Abant alabalıkları ortalama 5 g da kalmış her iki deneme gruplarında arzu edilen gelişim performansı gösterememiştir. Yemden yararlanma oranı Abant alabalığı deneme süresince 5 g mı geçemediği için sadece gökkuşağı alabalıklarında tespit edilmiştir. Abant alabalıkları kondisyon faktörü 1' den küçük olduğu için iyi beslenemediği ve zayıf kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out at DSİ-Gölköy Fish Production Station in Bolu and continued for 420 days. Growth, survival and food conversion rate of the Abant and Rainbow trouts in pond culture were compared with eachother. Abant trout larvae obtained from eggs of Abant trout broodstocks in Abant Lake and Rainbow trout larvae obtained from eggs of the cultured broodstocks in Gölköy Fish Production Station were used in this study. Trial I was prapered in to 4 groups (2 Abant and Rainbow trout experimental, 2 Abant and Rainbow trout control groups). 236 larvae were put in each group, 944 Abant and Rainbow trout larvae were used. Trial II was prapered in to 4 groups (2 Abant and Rainbow trout experimental, 2 Abant and Rainbow trout control groups). 210 larvaewere put in each group, 840 Abant and Rainbow trout larvae were used. In both trial I and II, a total of 1784 larvae was used. After first feeding, at the end of day 350, maximum increase in weight was found on Rainbow trout groups, initial and final mean weights were between 0.093-0. 1 34 g in trial and 1 1 6.33- 1 73.42 in trial II, respectively. In contrast, mean weight of Abant trout was found around 5 g and growth performance desired wasn't found for them. FCR was calculated only for rainbow trout but it was not found on mean weight for Abant trout was not over 5 g. There was significant in Condition factor between both species (PO.001). Abant trout was apperared to be weaker because of it's Cf