İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin fen bilgisi dersine yönelik tutumları
Students attitudes toward science lessonin second grade of elemantary education
  1. Tez No: 182007
  2. Yazar: CANSU KÜLÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ ÇOKADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin Fen Bilgisi dersine yönelik tutumlarınıbelirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu tutumların, öğrencilerin psiko-sosyal özelliklerinegöre anlamlı farklar gösterip göstermediği araştırılmıştır.Araştırmada Aydın merkez ilköğretim okullarının 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerine 2bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde, öğrencilerin kişiselbilgilerini belirlemeyi amaçlayan sorular, ikinci bölümünde ise Fen Bilgisi dersine yöneliktutum ölçeği yer almıştır. Tutum ölçeği güvenirliği 0.88'dir.Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin Fen Bilgisi dersine yönelik tutumları ortadüzeydedir. Öğrencilerin, en sevdikleri ders, okudukları okul, okudukları sınıf, annelerinineğitim düzeyi, ailelerinin aylık geliri, Fen Bilgisi dersine yönelik tutumlarında farklılıklaryaratmaktadır. Ayrıca öğrencilerin Fen Bilgisi dersine yönelik tutumları, kendilerini başarıaçısından değerlendirmelerine göre anlamlı farklar gösterirken, cinsiyetlerine, babalarınıneğitim düzeyine ve mesleğine, annelerinin çalışıp çalışmamasına ve kendilerini sosyal açıdandeğerlendirmelerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand students? attitudes toward science lesson insecond grade of elemantary education. Also it was examined whether attitude toward sciencelesson of students differ significantly based on their psycho-social status.For the purpose of this study, a survey composed of two section was given to 6th, 7th and8th class students at elementary schools in the centre of Aydın. In the first section of thesurvey, students were asked about demografic information, in the second part they weregiven a scale to measure their attitudes toward science lessons. The reliability of ScienceAttitude Scale was found to be 0.88.According to the results of this study; students? attitudes toward science were found atmedium level. Students? favorite lesson, studied school and class, mothers? educational level,families? monthly salary caused differences about students? attitude toward science lesson.Although there were significants about students? attitude toward science lesson according toself evaluation of their success, there were no significant differences according to gender,fathers? educational level and occupation, whether mother working and self- evalution oftheir social status.