İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin fen dersine yönelik tutumları ve akademik benlik kavramları
The attitudes and academic self concepts towards science course of 6., 7. and 8th grade students
  1. Tez No: 274921
  2. Yazar: AYSUN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilerin cinsiyet, sınıf seviyesi ve başarılarına göre fen dersine yönelik tutumları ile akademik benlik kavramlarını incelemek; fen dersine yönelik tutumları ile akademik benlik kavramları arasındaki ilişkiyi belirlemektir.Araştırmaya, 2009?2010 öğretim yılı I. Yarıyılında Çanakkale ili merkez ilçesindeki, ilköğretim okullarının II. kademesinde öğrenim gören 1491 öğrenci katılmıştır.Araştırmanın verileri Altınok (2004a) tarafından geliştirilen ?Fen Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği? ve Senemoğlu (1990) tarafından Türkçeye uyarlanan ?Akademik Benlik Kavramı Ölçeği? ile toplanmıştır.Araştırmanın nicel verilerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Scheffè Testi kullanılmıştır.Araştırma sonuçları şunlardır:Öğrencilerin fen dersine yönelik tutumlarının genellikle olumlu olduğu,Tutumun katılma ve çalışmayı sürdürme alt boyutlarında cinsiyet farklılıklarına rastlanmış olsa da genel anlamda fen dersine yönelik tutumların cinsiyet açısından farklılık göstermediği,Öğrencilerin fen dersine yönelik tutumlarının, sınıf seviyesine göre farklılık gösterdiği ve öğrenim görülen sınıf seviyesi arttıkça fen dersine yönelik tutum puanlarının azaldığı,Öğrencilerin fen dersine yönelik tutumlarının, başarı durumlarına göre farklılık gösterdiği ve başarı durumu yükseldikçe fen dersine yönelik tutum puanlarının arttığı,Öğrencilerin akademik benlik kavramlarının genellikle olumlu olduğu,Öğrencilerin akademik benlik kavramlarının cinsiyete göre kızların lehine farklılık gösterdiği,Öğrencilerin akademik benlik kavramlarının, sınıf seviyesine göre farklılık gösterdiği ve öğrenim görülen sınıf seviyesi arttıkça akademik benlik kavramı puanlarının azaldığı,Öğrencilerin akademik benlik kavramlarının, başarı durumlarına göre farklılık gösterdiği ve başarı durumu yükseldikçe akademik benlik kavramı puanlarının arttığı,Öğrencilerin fen dersine yönelik tutumları ile akademik benlik kavramları arasında yüksek düzeyde anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine attitudes and academic self concept towards science course of sixth, seventh and eighth grade students according to gender, grade level and science achievement; to determine the relationship between the attitudes and academic self concept towards science course of the students.During the first semester of 2009?2010 academic year, 1491 students who are studying primary schools in the central district of Çanakkale Province, participated in this research.The research data collected by ?Attitude Towards Science Lesson Scale? developed by Altınok (2004a) and ?Academic Self Concept Scale? adopted by Senemoğlu (1990) into Turkish.Arithmetic Mean, Standard Deviation, t test, One-Way Analysis of Variance and Scheffè Test were used for the analysis of data.Research has revealed the following results:The attitudes towards science course of students are generally positive.Although there are differences in the sub dimensions of attitude (participation and willingness to work), in general there is no differences between the attitudes towards science and gender.There are differences between the attitudes towards science and grade level.Higher grade levels makes attitudes more negative.There are differences between the attitudes towards science and science achievement.Being successful makes attitudes more positive.The academic self concept of students is generally positive.There are differences in favor of girls between academic self concept and gender.There are differences between the academic self concept and grade level.Higher grade levels makes academic self concept more negative.There are differences between the academic self concept and science achievement.Being successful makes academic self concept more positive.The highly significant and positive relationship between attitude towards science and academic self concept has been identified.