Tokat şartlarında damla sulamada toprakta nem dağılımı ve damlatıcı aralıklarının belirlenmesi
Determination of soil moisture distribution and dripper spacing in dripper irrigation under Tokat conditions
  1. Tez No: 182019
  2. Yazar: SELÇUK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama alanında meyve bahçesinde yürütülen buçalışmada nominal damlatıcı debisinin 2 L/h ve 4 L/h, sulama süresinin 2h, 4h, ve 8h işletmebasıncının 1 atm ve 1,5 atm olduğu ve meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı alanda, tekil damlatıcıaltında oluşan ıslatma çapları ve ıslak hacimdeki nem dağılımları ölçülmüştür. Nominal damlatıcıdebisi 2 L/h için arazide yapılan ölçümler sonucu 1 ve 1,5 atm işletme basıncında debilersırasıyla 2,02 ve 2,34 L/h, 4 L/h için ise 4,10 ve 4,85 L/h olarak belirlenmiştir. Damlatıcı ıslatmaçapı ile damlatıcı debisi ve çalışma süresi arasıdan doğrusal bir ilişki belirlenmiş, damlatıcıdebisinin ve çalışma süresinin artmasıyla ıslatma çapı da artmıştır. Islatma çapı içerisinde topraknemi damlatıcı merkezinden ıslatma çeperine doğru düşüş göstermiştir. Islatma hacmi içerisindeistenilen nem düzeyine 2 L/h debili damlatıcıların 1,5 atm işletme basıncında 8 saat süreyle, 4 L/hdebili damlatıcıların 1 ve 1,5 atm işletme basıncında 4 ve 8 saat süreyle çalıştırılması sonucuulaşılmıştır. Yüksek toprak nem koşullarında 4 l/h debili damlatıcıların her iki işletme basıncındada 4 saat, düşük toprak nem koşullarında ise 8 saat çalıştırılması uygun görülmektedir. Damlatıcıaralıkları ise 2 L/h debili damlatıcı için 53-67 cm arasında, 4 L/h debili damlatıcı için 67-84 cmarasında belirlenmiştir2006, 48 sayfaANAHTAR KELİMELER : Damla sulama, nem dağılımı, ıslak hacim, damlatıcı aralığıiABSTRACT
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the orchard experimental field of Agricultural FacultyGaziosmanpaşa University. The nominal dripper discharges of 2 and 4 L/h ; irrigation durationsof 2; 4; and 8h and operational pressures of 1-1,5 atm were used to determine the wettingdiameters and moisture distribution within wet volume under single dripper. Based on fieldexperiments, observed dripper discharges were as 2,02 and 2,34 L/h for 2L/h nominal dischargeunder 1 and 1,5 atm operational pressures, respectively and 4,10 and 4,85 L/h for 4 L/h nominaldischarge. A linear relationship was observed between dripper wetting diameter and both ofdripper discharge and operation duration. The wetting diameter has increased with increasingdripper discharge and operation duration. Soil moisture along wetting diameter decreased fromthe center of dripper to wetting boundaries. Desired moisture levels under wetting volume werereached by 8 hours operation of 2 L/h drippers under 1,5 atm operational pressure and by 4 and 8hours operation of 4 L/h drippers under 1 and 1,5 atm operational pressures, respectively. It wasconcluded that 4 L/h drippers should be operated for 4 hours under both operational pressuresunder high moisture conditions and for 8 hours under low moisture conditions. Dripper distanceswere betweeen 53-67 and 67-84 cm for discharges of 2 and 4 L/h, respectively.2006, 48 pagesKEY WORDS: Drip irrigation, moisture distribution, wet volume, wetting diameter.İiÖNSÖZ ve TEŞEKKÜR