Accounting for customer reactions to customer relationship management initiatives
Müşteri tepkilerinin müşteri ilişkileri yönetimi teşebbüsleriyle açıklanması
  1. Tez No: 182051
  2. Yazar: SAADET HAZAL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LERZAN ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Müşteri Ilişkileri Yünetimi (MIY), müşteri ile temas noktalarını insana, teknolojiyeve iş süreşlerine yatırım aracılığıyla ele alan bütünleşik bir yaklaşımdır. Capraz-satış iseşirketlerin ilave, tamamlayıcı ya da ilgili urünleri de müşterilerine satabilmek işin kul-landıkları bir MIY aracıdır. Calışmamızın ana odağını şapraz satışın müşteri uzerindekietkileri, üzellikle de olumsuz etkileri, oluşturmaktadır. Capraz-satışın müşteri uzerindekietkisini, firmanın müşteriden hayat-düngüsü süresince elde edebileceği gelir uzerinden ve fir-manın müşteriye olan şapraz-satış politikası uzerinden inceliyoruz. Capraz-satışın müşteriningeliş oranını, firma ile ilişkilerini kesme oranını ve şirketin sunduğu teklifleri kabul ede-bilirliğini nasıl etkilediğine dair belirli varsayımlarda bulunuyoruz. Tezde Markov Modelikullanmayı üneriyoruz. Model işerisinde durum seti şapraz-satış denemelerinin başarısızlıklarınınsayısı ve müşteri temas sayısı ile tanımlıdır. Modelde, sunulabilen ek urünlerin sayısınınsınırsız olduğu durumda, şapraz-satış aktivitelerinin olumsuz yünleri araştırılmaktadır. Prob-lemin şüzümünde dinamik programlama tekniği kullanılmaktadır. Elde edilen analitik ver-iler sonuş kısmında paylaşılmaktadır. Mevcut modelin uzantısı olarak şapraz-satışın olumluetkileri de araştırılabilir. Bu durumda başarılı şapraz-satış sayısının da verisi tutulmalıdır.Ancak, bu durumu incelerken sunulan ek urünlerin sayısı kısıtlı olarak ele alınmıştır ve bumodel sadece sayısal analizle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer Relationship Management (CRM) is a holistic approach that unifies all pointsof customer interaction via various investments in people, technology and business processes.Cross-selling is a CRM tool that enables the companies to sell additional, complementary,or related products to the customers. The main focus of our study is on the implicationsof cross-selling in terms of customer reactions and especially the negative reactions. Weinvestigate the impact of customer reactions on customer lifetime value to the firm and thefirm?s cross-selling policy to the customer. Under specific assumptions on how the cross-sell attempts affect a customer?s arrival rate, churn/attrition rate and his/her likelihood toaccept the offer provided by the company, we try to understand how the optimal policy onwhether to cross-sell or not at each customer encounter will change. To this end in thisthesis we propose a Markovian model. The model investigates the negative effect of cross-selling activities with a state space of number of cross-sell attempt failures and number ofcustomer contacts when the additional number of products offered is limitless. The problemis being explored numerically using dynamic programming tools. Analytical results are alsogiven on the values generated. The extension of the current model incorporates the positiveimpact of cross-selling. The model used in this case has additional information of numberof cross-sell successes. However, in this case the number of additional products offered islimited. This model, though, is investigated only by numerical analysis.