Türk bankacılık sektöründe kredi tahsisi: Kredi değerlendirme sürecinde aktarma arındırma işlemleri
Credit allocation in the Turkish banking sector: Transfer and cleansing processes in the credit evaluation stage
  1. Tez No: 942204
  2. Yazar: AYKUT DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Banka kredilerin önemi günümüzde gittikçe artmaktadır. Krediler ihtiyaç duyulan finansmanı karşılamada en etkili yöntemlerden biridir. Firmalar faaliyetlerini etkili bir şekilde devam ettirebilmek ve mali yapılarını bozmadan bilanço dengesini devam ettirebilmek için kredi talebinde bulunmaktadır. Kullandırılan kredinin ödenmemesi durumunda bankaların uğrayacağı zararın en aza indirmeleri gerekli öngörüleri zamanında yapabilmeleri ile ilgilidir. İşletmeler genelde öz kaynak yetersizliği sebebiyle kredi ihtiyacı duyarlar, öz kaynakları yetersiz, nakit açığı bulunan yada bir yatırımı finanse edecek günü bulunmayan firmalar için bankalar fon sağlayabilir. Bankalarda yüksek riskli müşterilere kredi kulandırmak isteyemeyebilir. Müşterinin kredi riskini ölçmek için her bankanın farklı kredi tahsis politikaları bulunmakla birlikte kredi süreçleri benzerlik göstermektedir. Kredi talebinde bulunan müşterinin borç ödeme gücünün, nakit akımlarını, sermaye yapınlarının doğru tespit edilebilmesi ve kredi riskinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Bilanço, gelir tablosu, mizan gibi finansal gelirler en önemli finansal veri araçlarıdır. Finansal yapısı bozulmuş işletmelerde mali verilerini güçlendirmek için kredi çekme yolunu seçebilir, işletmenin mali yapı oranları, likitide oranları, faaliyet oranları doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. Kredi tahsis sürecinde müşterinin istihbaratı doğru bir şekilde yapılmalı, sektörü incelenmeli, eğer daha önce kredi ilişkisine girildiyse ödeme performansı incelenmeli, verdiği teminatlar, kefalet yapısı incelenmeli. Takpas araştırması yapılmalıdır. Talep edilen limitlerin uygunluğu değerlendirilmelidir. Firmaların mali verileri bazen vergi muhasebesine yönelik uygulamalar, kredibiliteyi arttırmak için yapılan bilanço makyajlamaları, işletme ile muhasebe servisi arasındaki kopukluk ve eksik belge gibi nedenlerle doğru olmayabilir. İşletmeye ait verilerin bankalarca yasal düzenlemeler, iç mevzuat, sektör bilgilerinin uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Tüm bu sebepler aktarma arındırma yapılmayan mali veriler üzerinden hazırlanacak mali analiz sağlıksız olacak ve kredilendirme süreci hatalı olacaktır. Aktarma arındırma işlemleri düzentme işlemleridir. Mali veriler en yalın ve ihtiyatlı hale getirildikten sonra finansal analize hazır hale gelir. Bankalar kredi tahsis etmeden önce firma mali verilerinin en real hale gelmesi için hesaplar arasında aktarma arındırma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Çalışmamızın temel amacı kredi tahsisinin ve aktarma arındırma işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yapıldığında kredi riskine etki edip etmeyeceği ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The importance of bank loans is icreasing day by day. Loans are one of the most effective methods of meeting the financing needed. Firms request loans in order to continue their activities effectively and to maintain their balance sheet balance without disturbing their financial structures. Minimizing the lossees incurred by banks in case of non-payment of the loan is related to making the necessary foresights on time. Businesses generally need loans due to lack of equity banks can provide funds for companies that have insufficient equity, cash deficit or do not have the day to finance an investment. Although each bank has different credit allocation policies to measure the credit risk of the customer, the credit processes are similar. It is necessary to accurately determine the solvency, cash flows, capital structures of the customer requesting a loan, and to minimize the credit risk. Financial incomes such as balance sheet, income statement, trial balance are the most important financial data tools. In businesses whole financial structure has deteriorated, they can choose to take out loans to strengten their financial data, the financial structure rations, liquidity rations, and activity ratios of the enterprise should be evaluated corredtly. In the loan allocation process, the customer's intelligence should be done correctly, the sector should be examined, if a loan relationship has been entered before, the payment performance should be examined, the guarantees given and the surety structure should be examined. Talpas research should be done. The suitability of the requested limits should be evaluated. The financial data of companies may not be correct sometimes due to tax accounting applications, balance sheet make-ups to increase credibility, disconnection between the business and the accounting service, and missing documents. Legal regulations, internal legislation and sector information of the daata belonging to the enterprise should be made suitable by the banks. For all these reasons, the financial analysis to be propared on the financial data without transfer and purification will be wrong. Transfer purification operations are editing operations. After the financial data is made the simplest and most prodent, it becomes ready for financial analysis. Before banks allocate loans, it is necessary to carry out transfer and purification processes between accounts in order to maket he financial data of the company The most real. The main purpose of our study is whether the credit allocation and transfer purification processes will affect the credit risk when they are done completely.