Proteinüri tayininde herbiri farklı prensibe dayanan üç yöntemin karşılaştırılması
  1. Tez No: 18211
  2. Yazar: SEVAL MERMERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
44 6. ÖZET Biuret, triklorasetikasit ve bromfenol mavisi yöntemleri ile aynı sağlıklı kişiden alınmış normal idrarda protein miktar belirtimleri yapılmış ve sonuçların normal idrar proteini için literatürde verilen sınırlar içinde olduğu saptanmıştır(17,37). Fakat, her üç yöntemle bulduğumuz değerler arasında fark vardır (p< 0,001). Normal idrara belirli oranlarda sığır albumini katarak yaptığımız deneylerden elde edilen sonuçlar verimlilik bakımından birbirinden farklı bulunmamıştır (Tablo 10). En küçük varyasyon katsayısı değerleri bromfenol mavisi yöntemi ile elde edilmiştir (Tablo 7) Bu yöntemlerden henüz klasik kitaplara geçmemiş olan bromfenol mavisi yönteminin, örnek hacminin küçük, deney için harcanan sürenin çok kısa olması, işlemin basitliği, temperatürden, ürik asit, kalsiyum, sod yum klorür ve bilirubinden, pH değişikliklerinden etkilenmemesi, yöntemin uygulanabilmesi için teknik cihaz olarak sadece spektrofotometrenin yeterli olması nedeniyle rutin laboratuarlarda idrarda protein miktar belirtimi için çok uygun bir yöntem olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY In the study reported here, protein in urine obtained from the same normal healthy individual was quantitated by biuret, trichloroacetic acid and bromphenol blue methods and the results were shown to be in the normal range for urine protein given by our references (17,37). But it was found that the values obtained by the three separate methods differed from each lother (p< 0,001). The results obtained from the experiments performed by adding known amounts of bovine albumin in to normal urine weren't different from each other in recovery (Table 10). The smallest variation coefficient (c.v) values were acquired by the bromphenol blue method (Table 7). Of all these methods, the bromphenol blue method which hasn't taken its place in the clinic textbook is thought to be a suitable method for quantitating protein in urine for routine investigations because of the fact that the required sample volume is small, the time spent for the experiment is short, the procedure is relatively simple and is not affected by temperature, uric acid, callcium, sodium chloride, bilirubin and pH differences and the only equipment necessary to perform the procedure is a spectrophotometre.