Esteraz-D enziminin Türk populasyonundaki polimorfizmi
  1. Tez No: 18212
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
44 ÖZET Adlî Tıp' ta kana kişilik kazandırmada ve Sosyal Antropolojiye ait verilerin kesin bir şekilde değerlendirilmesinde, incelenen populasyondaki eritrosit izoenzimleri fenotiplerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Araştırmamızda bir eritrosit içi enzimi olan ESTERAZ D'nin sellüloz asetat elektroforezi yöntemi esas alınarak. Türk poplîlasyonunda gen frekansı dağılımı hakkında fikir edinilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, yurdumuzun çeşitli bölgelerinden gelmiş olan, 17ile 77 yaşları arasında 115 erkek ve 135 kadından sağlanan 250 kan örneği ile çalışılmıştır. Bunlardan hesaplanan gen frekansları EsDİ 0,908 EsD2 0.092 olarak bulunmuştur. EsDİ ve EsD2 gen frekansları Avrupalılardan elde edilen değerler arasında yer almaktadır.EsD2-2 genotipine yalnız Karadeniz bölgesinde rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY The determination of isoenzyme phenotypes in order to get a correct individualization, has a great importance for Forensic Sciences and Social Anthropology. Our study is aimed to get information about the phenotypic distribution of EsD, an erythrocyte enzyme, in Turkish population. For the realization of this, 250 blood samples taken from people ranging between 17-77 (115 males & 135 f em. ales) were studied. The gene frequencies found are as follows, EsDl 0,908, EsD2 0,092. The gene frequencies found are similar to those reported for other Europian countries, and it is interesting to state that the EsD 2-2 genotype was only seen in the Black Sea region.