Kapsaisin ve tarçının (cınnamon) yüksek glukoz konsantrasyonlarına maruz bırakılan insan eritlerinde (in vitro) protein glikozilasyonu, Na+ K+ Atpaz, Ca+2 Atpaz ve lipid peroksidasyonu düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of cinnamon and capsaicin protein glycosylation, Na+ K+ Atpase, Ca+2 Atpase activities and lipid peroxidation levels in human erythrocytes which exposed to high glucose concentration
- Tez No: 182119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE KURTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, yüksek glukoz konsantrasyonuna maruz bırakılan insaneritrositlerinde in vitro ortamda kapsaisin ve tarçının eritrosit membranı Na+-K+ATPaz ve Ca+2 ATPaz aktiviteleri ile glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c) ve MDAdüzeylerine etkisi araştırılmıştır. Sağlıklı bireylerden toplanan kan örneklerindenelde edilen eritrositler normal (6 mM) ve yüksek (45 mM) glukozkonsantrasyonlarına maruz bırakılarak farklı konsantrasyonlardaki kapsaisin (0.1µM, 1 µM, 100 µM) ve tarçın (50 µM, 100 µM, 200 µM) ile bir saat süresince inkübeedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cinnamon and capsaicin on protein glycosylation,Na+-K+ ATPase, Ca+2 ATPase activities and lipid peroxidation levels in humanerythrocytes which exposed to high glucose concentration in vitro is investigated. Theblood samples obtained from healty individuals exposed to normal glucose (6 mM)and high glucose (45 mM) concentrations and then incubated with capsaicin atdifferent concentrations (0.1 µM, 1 µM, 100 µM) and cinnamon at differentconcentrations (50 µM, 100 µM, 200 µM) for one hour.