Sığır serum albüminin elde edilmesi ve saflaştırılması
- Tez No: 18213
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT BABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
-22- VI. ÖZET Bu çalışmada, sığır kanından oldukça saf olarak serum albümin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla uygulanan Cohn yöntemiyle elde edilen serum albümin fraksiyonunda önemli oranda globulin fraksiyonlarından kalıntılar bulunduğu saptanmıştır. Serum albümini bu kalıntılardan temizlemek üzere Sephadex G-50 kullanılarak kolon kromatograf isi uygulanmış elde edilen serum albümin fraksiyonu sigma firmasının serum albümini ile elektroforetik bakımdan kıyaslanmış ve en az aynı saflıkta olduğu saptanmıştır. Buna göre Cohn yöntemi + Sephadex G-50 kolon kromatograf isi yönteminin kombine kullanılımı ileri saflıkta serum albümin elde edilmesinde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
-23- VII. SUMMARY This study is planned to determine the bovine serum albumin. A significant amount of globulin remnants has been found in the serum albumin fractions by Cohn method. Colon chromatography using Sephadex G-50 has been applied in order to get rid off the remnants in the serum albumin. The serum albumin has been compared with the serum albumin of sigma by electrophoretic methods. The purity of both serum albumin fractions has been found the same. This shows that the combination of Cohn method and Sephadex G-50 Colon chromatography can be used to obtain the purest serum albumin.