K.S.Ü. sekamer koleksiyon parselindeki badem ağaçlarında virüs hastalıklarının serolojik teşhisleri ve kontrol
Serological detection and control of virus diseases of almond trees at nut trees research centre(sekamer) of K.S.U.
- Tez No: 182138
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi badem araştırma ve uygulamaparseli 1999 yılında Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) işbirliğiylekurulmuştur. Aşılı çoğaltım materyalleri Çukurova Üniversitesi (Adana), HarranÜniversitesi (Şanlıurfa) ve Atatürk Merkez Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü(Yalova, İstanbul)'nden sağlanmıştır. Dikimden sonraki 3-4 yıl içerisinde bademağaçlarının bir kısmında yaprak simptomları görülmüştür. Badem ağaçlarındaki beşvirüsün şiddeti ve infeksiyon oranlarını araştırmak için bu çalışma 2005 yılındayapılmıştır. Toplam 222 örnek bireysel olarak DAS-ELISA testi ile Erik nekrotikhalka leke virüsü (Prunus necrotic ringspot virus, PNRSV), Erik cücelik virüsü (Prunedwarf virus, PDV), Erik şarka virüsü (Plum pox virus, PPV), Elma klorotik yaprakleke virüsü (Apple chlorotic leafspot virus, ACLSV) ve Elma mozayik virüsü (Applemosaic virus, ApMV) için testlenmiştir. Test edilen toplam ağaçların içerisinde 52örnekte (%23.4) PNRSV ve ACLSV'nin tek infeksiyonları bulunmuştur. En fazlainfeksiyon örneklerin %20.3'ü ile PNRSV ve %3.2'si ile ACLSV'de tespit edilmiştir.PDV, ApMV ve PPV badem bahçesinde bulunmamıştır. Bu çalışma badembahçesinde kullanılan aşılı materyallerin bazılarının virüsle infekteli olduğunu ortayakoymaktadır.Anahtar Kelimeler : Badem, Virüs, Kahramanmaraş, ELISA, TürkiyeII
Özet (Çeviri)
The research and experimental plot for almond at University ofKahramanmaras Sutcu Imam has been established in 1999 in collaboration with theAgricultural Research Directory (TAGEM). The grafted nursey materials weresupplied from University of Cukurova (Adana), University of Harran (Sanliurfa) andAtaturk Central Horticultural Research Institute (Yalova, Istanbul). Some almondtrees showed leaf symptoms 3-4 years after the planting. The severity and distributionof five viruses of almond were determined in the growing season of 2005. The totalnumber of 222 samples were individually collected and tested by DAS-ELISA forPrunus necrotic ringspot virus (PNRSV), Prune dwarf virus (PDV), Plum pox virus(PPV), Apple chlorotic leafspot virus (ACLSV) and Apple mosaic virus (ApMV). Singleinfections of PNRSV and ACLSV were found in 52 samples (23.4%) of the total testedtrees. PNRSV was the most prevalent, being detected in 20.3% followed by ACLSVinfection around 3.2% of the samples. PDV, ApMV and PPV were not present in thealmond orchard. This study revealed that some of the nursery materials for almondorchard arrived with virus infections.Key words : Almond, Viruses, Kahramanmaras, ELISA, TurkeyIII