Suda çözünen polimerlerin çimento ve beton özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation on the effect of water-soluable polimers on the properties of cement and concrete
- Tez No: 182177
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASIM OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Seramik Mühendisliği, Chemistry, Ceramic Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, DMA-MMA diplok kopolimerin Portland çimentosu ve bor atık katkılıçimento üzerine etkisi incelenmiştir. Priz süresi değişimi, basınç dayanımı ve hacim genleşmesibelirlenmiştir. Çimento hidrotasyonu X-ray diffraction (X-RD) ve Fourier transforms infraredspektroskopisi (IR) ile görüntülenmiş ve termoanalitik methotlarla (TGA ile DTA)desteklenmiştir. Hidrate çimento hamurunun mikroyapısı taramalı elektron mikroskopisi (SEM)incelenmiştir. Sonuçlar, DMA-MMA diplok kopolimerinin, Portland çimentosunun ve katkılıçimentonun erken priz süresini geciktirdiğini ve her iki çimento tipinde priz sonlanma süresiüzerine kayda değer bir etkiye sahip olmadığına göstermiştir. DMA-MMA diplok kopolimerisu-çimento (su/çimento) oranını 0.5 den 0.42 ye azaltmıştır. Deneysel sonuçlar da DMA-MMAdiblok kopolimerinin sadece çimento hamuru hidratasyon hızını değiştirmekle kalmaz, aynızamanda kalsiyum-silikat-hidrat (C-S-H) mikroyapısını da değiştirir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of DMA-MMA diblock copolymer on the properties of ordinaryPortland cement and cement containing boron has been investigated. Variation in setting time,compressive strength, and volume expansion have been determined. Cement hydration wasmonitored by X-ray diffraction (XRD) and by Fourier transforms infrared spectroscopy, incombination with the thermoanalytical methods (TG/DTA). The microstructural observation ofthe hydrated cement paste was performed by scanning electron microscopy (SEM). The resultshowed that DMA-MMA prolongs the early setting time of the Portland cement and compositecement, and has no noticeable effect on the final setting time of the both cement types. TheDMAMMA diblock copolymer reduced the water-to-cement ratios (w/c) from 0.5 to 0.42,which improved the compressive strength of the mortars at all curing ages. The experimentalresults also indicated that the DMA-MMA does not only change the rate of cement pastehydration, but also the microstructure of calcium-silicatehydrate (C-S-H).