Değişik oranlarda pomza, talk ve serpantin ilavelerinin fayans masse üzerine etkileri
The effects of pomza, talc and serpantine additions in different proportions on wall-tile masse
  1. Tez No: 182187
  2. Yazar: DERYA KARABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZAHAT EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Seramik malzeme üretiminde hammadde seçimi, reçete tartımı, bileşenlerindeğiştirilmesi veya modifiye edilmesinde her bir bileşenin karışımda oynadığı rol önemlidir. Buçalışmada Altın Seramik A.Ş. Karo Fabrikası reçetesi baz alınarak pomza, talk ve serpantinfayans masseye ilave edilmiştir. Pomza pegmatit yerine alternatif ergitici olarak kullanılırkentalk ve serpantin reçeteye dışarıdan eklenmiş, uygulanan reolojik, fiziksel, mekanik, termaltestler ve x- ışını difraksiyonları ile ilavelerin etkileri gözlenmiştir. Bu gözlemlerden yolaçıkılarak pomza ve talkın fiziksel özellileri iyileştirmede alternatif hammaddeler olabileceğisonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In ceramic material manufacturing, the selecting of raw material, the desing of recipeand the changing or modifing of the components play an important role in mixture. In this studyAltın seramik A.Ş. recipe had taken as the base and the pumice, talc and serpentine was addedto the wall tile masse. Pumice was used in stead of pegmatit as an alternative flux, talc andserpentine were added to the recipe as extra. The effects of the additives were investigated byapplying rheological,physical, mechanical, thermal test and x-ray difraction. As a result of thisstudy, the pumice and talc can be used as alternative materials for improving phsysicalproperties of wall-tile.