Titanyum ve hidroksiapatit yüzeylerde tükürük proteinlerinin adsorpsiyonu ile ilgili karşılaştırmalı çalışmalar
- Tez No: 18220
- Danışmanlar: PROF.DR. NECLA TİMOÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma tükürük proteinlerinin HA ve Ti yüzeylerde hem kali- tatif hem de kantitatif farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ti'a spesifik bir protein bulunmamasına rağmen küçük moleküllü katyonik pro teinlerin bu yüzeylere olan affinitesi dikkat çekicidir. Genel olarak aynı seçici affinite HA yüzeylerde de izlenir ancak bu durum Ti yüzeylere göre çok daha fazladır. Bundan da Ti yüzeylerde HA yüzeylere göre düşük bir düzeyde etkileşim olduğu sonucu çıkar. Ti yüzeylerdeki adsorpsiyon fenomeni genel olarak fiziksel özelliklerin fonksiyonudur ve bu nedenle protein molekülleriyle Ti yüzeyi arasında kurulan bağlar, HA ile kurulan bağlara göre çok daha zayıftır. Relatif olarak az protein birikimi daha az bakteriyel bağlantı ve bunun sonucu olarak da zayıf bir enfeksiyon potansiyeli anlamına gelir. Tükürük proteinlerinin adsorpsiyonu yönünden değerlendirildiğinde Ti yüzeylerin HA yüzeylere olan üstünlüğü ortaya çıkar. Gelecekte bu konuda yapılması ilginç olabilecek çalışma, küçük moleküllü katyonik proteinlerle bakterilerin ilişkisini araştırmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Behavior of salivary proteins on the HA and Ti surfaces was compared in an in vitro model system. Attachment was provided by coating HA beads and powdered Ti with whole saliva. Saliva treated HA and Ti were subjected to NaHP04 buffer to extract attached proteins. The eluted proteins were quantitated and examined by rocket Immunoelectrophoresis, and SDS-PAGE and Western Southern electro blot protein transfer assays. Albumin IgA, IgG, Lf, Lz, cysteine-rich and histidine-rich peptides were characterized and quantitated. It was found that Ti has much less ability to bind proteins compared to HA. Adsorption of salivary proteins on Ti occurred selectively as it does on HA surfaces. This selectivity did not show any difference when HA and Ti extracted samples were compared. There was no protein specific to Ti. However, low molecular weight cationic proteins seem to have special affinity for Ti. Albumin, IgA, IgG. Lf, Lz, were characterized and quantitated. These data suggest that it would be of interest to further study. The specific role of low molecular weight proteins in selective adherence of S.Mitior on Ti surfaces.