Ceviz yaprak özütleri ve juglonun kavunda vejetatif ve generatif büyüme üzerine etkileri
The effects of walnut leaf extracts and juglone on vegetative and generative growth of muskmelon
- Tez No: 182190
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, ceviz (juglans regia L. cv. ?Yalova-2?) yaprak özütleri ve Juglon'unkavunda (Cucumis melo L. cv.Galia F1) vejetatif ve generatif büyüme üzerine etkileriaraştırılmıştır. Juglon 0,1 mM konsantrasyonunda hazırlanmıştır. Ceviz yaprak özütleriseyreltilmemiş saf özüt ile 1/2,1/4 ve 1/8 oranlarında saf su ile seyreltilmiş özütler halindehazırlanmıştır. Hiç Juglon ve özüt uygulanmayan bitkiler kontrol grubu olarak kabul edilmiştir.Sonuçta kavun fidelerinin gövde uzunluğu saf özüt ve kısmen juglon tarafından engellenmişken1/8 oranında seyreltilmiş özüt kontrole göre gövde büyümesini arttırmıştır. Kavun yaprakuzunluğu da uygulamalardan benzer şekilde etkilenmiştir.Generatif büyümede çiçek sayısı 1/8 özüt ve ev genişliği saf özüt tarafından kontrolegöre artırılmıştır ancak, diğer generatif büyüme parametrelerinde herhangi bir artış tespitedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of juglone and walnut (Juglans regia L. cv. ?YaIova-2?) leafextracts on vegetative and generative growth of muskmelon (Cucumis melo L. cv. Galia F1).Juglone solution was prepared at 0,1 mM concentration. Walnut leaf ectracts were prepared atundiluted and 1/2, 1/4 and 1/8 diluted. The plants untreated with juglone and the extracts wereassumed as control. As conelusion, stem growth of muskmelon was decreased by undilutedextract and partly Juglone. Whereas 1/8 diluted ectract inereased stem elongation, with respectto control. On the other hand, leaf gronth of muskmelon seedlings was affected similarly aswell.In generative grovth, flower number and home width were inereased by 1/8 dilutedextract and undiluted extract, respectively, in contrast to control. But the other parameters of thegenerative growth were not enhanced by the treatments