Ceviz yapraklarından mevsimsel olarak elde edilen özütlerin tohum çimlenmesine etkileri
The effects of walnut leaf extracts depend on seasonal changes on seed germination
- Tez No: 202827
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalısmada, juglon ile ceviz (Juglans Regia L. cv Sebin) yapraklarından mevsimsel olarak elde edilen özütlerin domates (Lycopersicon esculentum L. cv SC 2121), tere (Lepidium sativum L. cv Bahar), yonca (Medicago sativa L. cv Kayseri), turp (Raphanus sativus L. cv Radish) ve hıyar (Cucumis Sativus L. cv Castle F 1 ) bitkilerinde tohum çimlenmesi ve fide büyümesi üzerine etkileri arastırılmıstır. Özütler blendorda homojenizasyondan sonra filtrasyon ve santrifüjleme ile elde edilmistir. Tohumların çimlendirilmesi ve fide büyümesi Petri kutularında ve etüvde 25 0C' de bes gün tutularak gerçeklestirilmistir. Sonuç olarak, hıyar hariç diger türlerin tamamı juglon ve özütler tarafından hem çimlenmeleri hem de fide büyümeleri engellenmistir. Hıyarda ise çimlenme engellenmezken fide büyümesi engellenmistir. Genel olarak en olumsuz etki Mayıs ayında elde edilen özütlerde belirlenmistir. Diger ayların etkileri de bitki türlerine göre degismektedir. Anahtar Kelimeler : Ceviz yaprak özütleri, çimlenme, juglon.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of juglone and leaf extracts of walnut (Juglans regia L. cv Sebin) on seed germination and seedling growth in tomato (Lycopersicon esculentum L. cv SC 2121), garden cress (Lepidium sativum L. cv Bahar), alfalfa (Medicago sativa L. cv Kayseri), radish (Raphanus sativus L. cv Radish) and cucumber (Cucummis sativus L. cv Castle F 1) were investigated. The extracts were obtained by centrifugation and filtration after homogenization in a blendor. Seed germination and seedling growth were carried out in Petri dishes by incubating in an incubator for five days at 25 0C. As a result, seed germination and seedling growth of the species were inhibited by both juglone and walnut leaf extracts, except cucumber. In the case of cucumber, its seed germination was not affected significantly but seedling growth was decreased by the treatments. The effects of walnut leaf extracts depend on seasonal changes were found that generally the most effective one was May extract. The effects of other extracts obtained in different months were found to change depend on plant species. Key Words : Walnut leaf extracts, germination, juglone.