Kitosan ve propolis içeren yeni geliştirilmiş diş macunlarının diş dokuları üzerine etkilerinin ve biyomekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of novel toothpastes containing chitosan and propolis on tooth surfaces and their biomechanical properties
- Tez No: 535825
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TULUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu in vitro çalışmada, 500ppm fluorid içeren çocuk diş macunu Elmex ile, günümüzde yeni piyasaya sürülmüş olan propolis içeren Aagaard Propolis ve kitosan içerikli diş macunu Chitodent'in bitirme ve cilalama işlemi uygulanan sağlam ve yüzeysel yapay çürüğe sahip süt dişi mine örnekleri üzerindeki fırçalama abrazyon derinliklerinin karşılaştırılması, diş fırçalama sonrası sağlam ve yapay çürük lezyonlu süt dişi mine örneklerinde diş macunlarının içeriğindeki minerallerin ne oranlarda diş yapısına katıldığı saptanarak bu farklı diş macunlarının okul öncesi çocuklarda kullanımının değerlendirilmesi amaçlandı. Aynı dişe ait çift mine örneklerinin epoksi rezin bloklara gömülmesinin ardından, diş yüzeyleri profilometrik derinlik ve yüzey analizinin yapılabilmesi için zımparalama ve parlatma makinesi ile hazırlandı. Hazırlanan demineralizasyon solüsyonu içinde yaklaşık üç gün bekletilen örnekler istenilen derinlikte yapay çürük lezyonları oluşturulduktan sonra fırçalama makinesi ile üç farklı diş macunu ve yapay tükürük kullanılarak fırçalandı. Kontrol grubu örnekleri yalnızca yapay tükürük ile fırçalandı. Fırçalama makinesi ile yapılan fırçalamanın ardından her bir sağlam ve demineralize edilmiş süt dişi mine örneğine ait fırçalama abrazyon derinlikleri optik profilometre ile ölçüldü. Profilometrik analizin sonrasında SEM-EDS ile fırçalanmış mine örnekleri incelendi ve fırçalanmış yüzeylerde mineral analizleri gerçekleştirildi. Üç farklı diş macunu grubu arasında fırçalanmış yapay çürük lezyonlu ve fırçalanmış sağlam mine yüzeylerinde fırçalama derinlikleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Sağlam fırçalanmış mine örnekleri diş macunları gruplarına göre karşılaştırıldığında, Elmex ile fırçalanmış sağlam mine örneklerinde fırçalama abrazyon derinliklerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu bulgulandı (p0.05). Demineralize yüzeyler, fırçalanmış demineralize yüzeyler ve fırçalanmış sağlam mine yüzeyleri karşılaştırıldığında bu üç grup arasında derinlik açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p0.05). Yapılan SEM-EDS analizinde, Elmex ile fırçalanmış yapay çürük lezyonlu süt dişi minesinde diş macununun silika içeriğine ait Si elementi, dişin hidroksiapatit yapısında bununan Ca ve P elementleri ile, diş, diş macunu ve kullanılan yapay tükürüğün kimyasal formülünde yer alan Cl, Na, O elementleri saptandı. Aagaard Propolis ile fırçalanmış yapay çürük lezyonlu mine örneğinde; diş macununun içeriğinde bulunan titanyum dioksit bileşiğine ait Ti elementi, hidroksiapatitin yapısında bulunan Ca ve P ile diş, diş macunu ve kullanılan yapay tükürüğün kimyasal kompozisyonunda bulunan Na, Cl ve O elementleri belirlendi. Chitodent ile fırçalanmış yapay çürüklü süt dişi mine örneğinde, hidroksiapatitin yapısında bulunan Ca ve P elementleri ile diş, diş macunu ve yapay tükürüğün kimyasal bileşenleri olan Na, K, Cl ve O elementleri saptandı. Sunulan çalışmada propolis ve kitosan içerikli diş macunlarının sağlam mine yüzeyi üzerinde oluşturduğu fırçalama abrazyon değerlerinin fluorid içerikli çocuk diş macununa göre daha düşük olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare the abrasion depths induced by brushing with a child formula toothpaste containing 500ppm fluoride and two novel toothpastes containing chitosan and propolis introduced recently on sound and artificially carious primary tooth enamel specimens and to evaluate the usage of these different toothpastes on preschool children by detecting the adherence rate of minerals existing in toothpastes into sound and artificially carious primary tooth enamel specimens after brushing. After embedding pairs of enamel specimens from each tooth into epoxy resin blocks, specimen surfaces were ground flat by utilizing trimming and polishing device in order to carry out profilometric depth and surface analysis. Stored in demineralization solution for three days, artificial subsurface caries lesions were formed on specimens. Brushing abrasion was performed with an automatic toothbrushing machine using three different toothpastes and artificial saliva. Abrasion depths on the brushed area of specimens was determined with computer-guided optical profilometry. Brushed enamel specimens were evaluated and mineral analysis was performed by SEM-EDS following profilometric analysis. Brushing abrasion depths on sound and artificially carious enamel surfaces did not exhibit any significant difference between groups of three different toothpastes (p>0.05). When brushed sound enamel specimens were compared according to different toothpaste groups, brushing abrasion depths of Elmex were found higher than control group (p0.05). Comparing demineralised, brushed demineralised and brushed sound enamel surfaces, a statistically significant difference was found between these three groups in terms of depth (p0.05). In the SEM-EDS analysis of primary tooth enamel specimen with artificial caries brushed with Elmex, Si belonging to the silica content of toothpaste, Ca and P elements existing at the hydroxyapatite structure of the tooth and Na, Cl and O of the chemical structure of tooth, toothpaste and artificial saliva were found. In the artificially carious primary enamel specimens brushed with Aagaard Propolis, Ti element of titanium oxide content of toothpaste, Ca and P elements existing at the hydroxyapatite structure of the tooth and Na, Cl and O of the chemical structure of tooth, toothpaste and artificial saliva were detected. Finally, in the artificially carious primary enamel specimens brushed with Chitodent it was observed that Ca and P elements of hydroxyapatite structure of the tooth and Na, K, Cl and O of the chemical structure of tooth, toothpaste and artificial saliva were existing. In the light of the results, it is concluded that the brushing abrasion values of propolis and chitosan containing toothpastes on sound enamel surfaces were lower than that of fluoride containing child formula toothpaste.