GPS yöntemi ile deformasyonların tespitinde gerinimlerin belirlenmesi
Determining the strain rate for deformations using GPS
- Tez No: 182381
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİS SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Deformasyonlar çeşitli dinamik etkiler altında yeryüzünde ve yapılardameydana gelen değişimlerdir. Bunların en önemlilerinden birisi de heyelanlardır. Buçalışmada, Altaş Ambarlı liman bölgesindeki potansiyel heyelan alanında yapılanGPS ölçüleri değerlendirilmiş ve inklinometre, piezometre verileri ilekarşılaştırılmıştır. GPS verileri kullanılarak gerinim parametreleri hesaplanmıştır. Buhesaplamada iki farklı zamanda ölçülmüş 8. ve 10. peryod GPS verileri S-transformasyonu kullanılarak ortak datuma dönüştürülmüş ve deformasyon analiziyapılmıştır. Gerinimlerin hesaplanmasında GPS sonuçları Chen modeli yardımı iledeğerlendirilmiş, maksimum asal gerinim, minimum asal gerinim, maksimum asalgerinimin doğrultusu, alan bozulması ve toplam kayma değerleri geliştirilen birMATLAB programı ile hesaplanmıştır. Maksimum asal gerinim sonuçları grafikolarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, GPS ve İnklinometri, verilerinden elde edilensonuçların birbirleriyle uyumlu olduğu ve heyelan bölgesinde anlamlı bir gerinimbirikiminin oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Deformations occur under the various dynamic effects on the earth andbuildings. One of the most important deformation types is landslide. In this study,GPS measurements were evaluated, and later compared with inclinometers andpiezometers data, for İstanbul Ambarlı Harbor, a potential landslide site. Strainparameters were computed using GPS data. In the computations, since GPSmeasurements of 8th and 10th periods have different datums. The S-Transformationis applied to convert the GPS measuremets to the same datum. In the estimation ofstrains the Chen model is applied to the data set. Maximum and minimum principalstrain, direction of maximum principal strain, field deformation, and total slidevalues were computed through a developed MATLAB program. Maximum principalstrain results were demonstrated with figures. As a result it is determined that theresults produced with GPS measurements and inclinometer data were harmonious,and significant strain accumulation occured in the study area.