Deniz alglerinin incelenmesi
- Tez No: 18244
- Danışmanlar: PROF.DR. KASIM C. GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 46 - ÖZET Bu çalışmada Karadeniz bölgesinden Şile ve Sinop'tan topla nan Yeşil, Kahverengi ve Kırmızı algler üzerinde çalışılmıştır. Bu alglerin tuttuğu ağır metallerin Atomik Absorpaiyon Spektro- metreai ve Termal Nötron Aktivasyon Analizi ile tayini yapılmış tır. İncelenen alglerin ağır metaller içeriğinin ele alman bölge ye göre değiştiği saptanmıştır. Şile'den toplanan Cystoseira barbata, Corrallina granifera ve Phyllophora nervosa' da As, Ag Cd, Pb Co, Cu, Mn, Sr ve Zn ile Sinop'tan toplanan Chaetomorpha linum. Ulva lactuca, Cystoseira barbata, Corallina granifera, Gracilaria verrucosa ve Pterocladia capillacea'da ise Al, Cr, ?e, Sr ve Zn ile daha yüksek miktarda olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca alglerin organik madde ile kirlenmesi üzerine çalışılmış ve Şile'den toplanan Phyllophora nervosa 'da ve İzmir Körfezinden toplanan Acanthophora delilei ve Hypnea musciformis'te tereftalasiii dftjnetil esteri. izole edilmiştir. 1985-1989 seneleri arasındaki yapılan incelemede bazı senelerde bu maddenin bulunup, bazı senelerde ise bulunmaması deniz kirli liğine bağlıdır. Bu çalışma sonunda seneler içinde deniz kirliliğini takipte alglerin bir eniikatör olarak kullanılabileceği kanısına varıl mıştır.
Özet (Çeviri)
- 47 - SUMMARY In this work metal contents were investigated in green, brown and red marine algae collected from Black Sea. Determina tion was made by using Atomic absorption spectrometry and Thermal neutron activation analysis. The amount of metals varied depen ding on collection site and on the algae, being high for As, Ag, Cd, Pb, Co, Cu, Mn, Sr and Zn in Corallina granifera and Phyllophora nervosa collected from Şile but Al, Cr, Pe, Sr and Zn contents were high in Chaetomorpha linum, Ulva lactuca, Cystoseira barbata, Corallina granifera, Gracilaria verrucosa and Pterocladia capillacea. On the other hand the organic matter pollution of algae * was also investigated. Terephthalic acid dimethyl ester was isolated in Phyllophora nervosa collected from Izmir Bay. Deduction can be made from this survey that marine algae may be used as an indicator for pollution of Seas,