Çam , kavak , söğüt ve armut ağaçları üzerinde yetişen ökse otu (Viscum album l.) bitkilerinin antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Determination of antioxidant activity in mistletoe(viscum album) growing on diffirent host trees
  1. Tez No: 182462
  2. Yazar: NURİ TEMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada tüm dünyada tıbbi bir bitki olarak kullanılan yarı parazit bir bitki olanökseotunun (Viscum antioksidan aktivitesini incelemek maksadı ilealbum)gerçekleştirilmiştir. Turhal çevresinde farklı ağaç türleri üzerinde yaşayan ökseotları dörtfarklı ağaç üzerinden sonbahar aylarında toplandı ve bunlar üzerinde antioksidan testleriyapıldı. Etanol ekstireleri çıkarılan bu ökseotlarına total antioksidan aktivite, indirgemegücü, süperoksit anyon giderme aktivitesi, serbest radikal giderme aktivitesi, metalşelatlama etkisi ve toplam fenolik bileşik ihtivasını kapsayan altı farklı sistemdeantioksidan analizleri yapıldı. Tayin edilen bu antioksidan aktiviteleri butillenmişhidroxianisol (BHA), butillenmiş hidroxitoluen (BHT) ve α-tocopherol gibi standartantioksidanlarla karşılaştırıldı. Antioksidan aktivite testleri tüm ökseotu etanol ekstireleridebelirgin aktivite göstermiş ve konakçı ağaçla alakalı olarak farklı değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we was performed to examine antioxidant activity of mistletoe(Viscum album), a semiparasitic plant, which has been used as a medicinal plant all overthe world. Mistletoe which grow on diffrent trees around Turhal have been collected inautumn on four diffrent trees and antioksidant tests have been performed on these plants.The ethanol extract of mistletoe were analysed for antioxidant activity in six diffrentsystems including total antioxidant activity, reducing power, superoxid anion radicalscavenging, free radical scavenging, metal chelating activity and total phenoliccompounds. Those various antioksidant activities were compared to standart antioxidantsButillenmiş hydroxyanisole (BHA), Butillenmiş hydroxytoluene (BHT) and α-such astocopherol. Antioksidant activity tests have resulted all ethanol extracts showed sinnificantantioksidant activity and obtained diffrent value of mistletoe correlated with four diffrenthost tree.