Orlicz fonksiyonlu dizi uzayları üzerine bir çalışma
A Study on the sequence spaces wıth orlicz function
  1. Tez No: 182463
  2. Yazar: YUSUF TORUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM EROĞLU, Y.DOÇ.DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde çalışmamız boyunca kullanaca-ğımız temel tanım ve teoremlere yer verildi.İkinci bölümün ilk kısmında l Orlicz dizi uzayının lineerlik, tamlık gibi özellik-Mleri verildi. Bu bölümde ayrıca Parashar ve Choudhary tarafından genelleştirilen l M ( p )dizi uzayı, Mursaleen ve Mushir tarafından çalışılan fark dizi uzayları, Savaş tarafındantanımlanmış Orlicz fonksiyonlu kuvvetli toplanabilir dizi uzayları, Altın ve arkadaşları ta-rafından tanımlanan N p (M , r , q, s ) yarınormlu dizi uzayı ve bazı topolojik özellikleriincelendi.( )Üçüncü bölümde ise l ∞ ( p, M , q, s ) ve l ∞ p, M v , q, s dizi uzayları ilk defa tanımlan-dı, temel özellikleri ve bazı kapsama bağıntıları incelendi.Anahtar Kelimeler : Orlicz Fonksiyonu, Dizi Uzayı
Özet (Çeviri)
This study consist of three chapters.In the first chapter, basic concepts and theorems thatwill be used through this work are given.In the first section of the second chapter, some properties of Orlicz sequence space l Mlike linearity and completity are given. In this chapter also, Orlicz sequence space l M ( p )that is generalized by Parashar and Choudhary, difference sequence spaces studied byMursaleen and Mushir, strongly summable sequence spaces defined by Savaş, seminormedspaces N p ( M , r , q, s ) which is defined by Altın and his friends and some topolojicalproperties of the sequences are investigated.In the third chapter, sequence spaces l ∞ ( p, M , q, s ) and l ∞ ( p, M v , q, s ) are defined forthe first time, some basic properties and including relations are investigated.Key Words : Orlicz Function, Sequence Space