Tokat İli Yeşilyurt İlçesinde süt sığırcılığı yapan işletmelerin ekonomik analizi
Economical analysis of dairy farms in Yeşilyurt District of Tokat Province
  1. Tez No: 182467
  2. Yazar: DERYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KARKACIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, Tokat li Yeşilyurt lçesi'nde süt sığırcılığı yapanişletmelerin sosyo-ekonomik yapısı ve yıllık faaliyet sonuçlarının ekonomik açıdandeğerlendirilmesidir. Araştırmada kullanılan veriler basit tesadüfi örnekleme yöntemikullanılarak 82 işletmeden anket yöntemi ile elde edilmiştir. şletmeler sahip oldukları ineksayısının frekans dağılımına göre üç gruba ayrılmıştır. Veriler 2004 / 2005 üretimdönemine ait bulunmaktadır.şletmelerin sosyo-ekonomik yapıları incelenmiş, yıllık ekonomik faaliyet sonuçlarıbelirlenmiştir. Net hasıla ve net çiftlik geliri üç grupta da pozitif bulunmuştur.Araştırmada sütün tam maliyet analizi yapılmış, süt maliyetinin sütün satış fiyatınınüstünde olduğu belirlenmiştir.ncelenen işletmelerin yetiştiricilik ve pazarlama yapısına ilişkin bilgiler vesorunlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the economic structure and annualperformances of dairy farms in Yeşilyurt district of Tokat Province.The data were collected from 82 dairy farms by survey. Dairy farms were classifiedinto three groups according to the number of cows. The data was belong to the 2004 / 2005production period.The socio-economic structure of the enterprises has been investigated. In addition,the result of annual economic activites have been determined. Net Revenue and Net FarmIncome were found positive for three groups.In the study, the cost of per kg milk was calculated and as a result it has beendetermined that the production cost of milk was higher than the price of milk.The problems of enterprices related to dairy farming and marketing structure weredetermined.