Behzat deresi (Tokat) alg florası
The algal flora of behzat stream(Tokat)
- Tez No: 182468
 - Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA ALTUNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Behzat Deresi'nin epipelik, epilitik, epifitik ve planktonik alglerinin kompozisyonu,yoğunluğu ve mevsimsel değişimleri Nisan-2003 ile Mart-2004 tarihleri arasında aylıkperiyotlarla alınan örneklerde incelenmiştir. Ayrıca dere suyunun bazı fiziksel ve kimyasalparametreleri de ölçülmüştür.12 ay boyunca dört farklı istasyondan alınan örneklerdeyapılan araştırmada, dere florasında Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta veEuglenophyta olmak üzere dört divisioya ait toplam 186 takson belirlenmiştir.Bacillariophyta 112, Chlorophyta 31, Cyanophyta 33 ve Euglenophyta 10 taksonla temsiledilmişlerdir. Buna göre flora kompozisyonunda Bacillariophyta % 60'la dominant olmuş,bunu Cyanophyta % 18, Chlorophyta % 17 ve Euglenophyta % 5 ile izlemiştir. BehzatDeresi'nde her istasyonda belirli aralıklarla Stigeoclonium tenue, Nitzschia palea,Gomphonema parvulum, Oscillatoria tenuis gibi kirlilik indikatörü olan organizmalararastlanıldığı gibi, temiz suları tercih eden Cocconeis placentula, Diatoma vulgare,Gomphonema olivaceum, Navicula gracilis, Nitzschia dissipata ve Desmid türlerine derastlanılmıştır. Kirliliğe karşı hassas taksonlarla, kirliliğe dirençli taksonların birlikte aynıhabitatta bulunmaları dolayısıyla, kirliliğin organizmaların yaşamını sınırlandıracakderecede olmadığı gözlenmiştir. ncelenen alg florasında, yaz başlangıcında genellikleartan, kış aylarında ise azalan bir mevsimsel değişim görülmüştür. Dere suyunun hafifalkali özellikte olduğu tespit edilmiştir.Anahtar kelimeler : Alg florası, kirlilik indikatörü, mevsimsel değişim.
Özet (Çeviri)
The seasonal variation of the composition and concentration of epipelic, epifitic,epilitic and planktonic algal flora of Behzat Stream have been investigated with thesamples which have been taken monthly, from April-2003 to March-2004. In addition,some physical and chemical parameters of the stream were measured. In the study, thesamples have been taken from the four stations on Behzat Stream through 12 months. Atotal of 186 taxa were found in flora; 112 were identified within Bacillariophyta, 31 withinChlorophyta, 33 within Cyanophyta and 10 within Euglenophyta. The distrubition of algalflora throughout four stations was consisted of 60 % by Bacillariophyta, 18 % byCyanophyta, 17 % by Chlorophyta and 5 % Euglenophyta. Stigeoclonium tenue, Nitzschiapalea, Gomphonema parvulum and Oscillatoria tenuis reported in polluted water, havebeen determined in all stations. On the otherhand, Desmidiales, Cocconeis placentula,Diatoma vulgare, Gomphonema olivaceum, Navicula gracilis, Nitzschia dissipata whichare the taxa reported in clean water, also were identified. Since both taxa, which aresensitive and resistant to the pollution, are determined at the same habitat. It has beensuggested that the water pollution has not limited the life of those taxa. The algal flora wehave studied have shown a seasonal variation as in terms of flora have increased at thebeginning of summer months, on the other hand, the flora decreased during the winterseason. As a result of physical and chemical analyses, it was found that the stream waterwas slightly alcalic.Key words : Algal flora, pollution indicator, seasonal variation.