Tokat Behzat deresi algleri üzerine bir araştırma
A research on the algae of Tokat Behzat stream
  1. Tez No: 580044
  2. Yazar: MERAL BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, Tokat Behzat Deresi'nde şubat 2012- ocak 2013 tarihleri arasında, tespit edilen 3 istasyondan, aylık olarak alınan örneklerde planktonik ve bentik algler incelenmiştir. Ayrıca dere suyunun fiziksel ve kimyasal analizlerine de bakılmıştır. Behzat Deresi alg toplulupunda, Bacillariophyta bölümü hakim organizma topluluğu olmuştur. Alg florasında toplam 44 takson tespit edilmiştir. bunlardan Baillariophyta 25, Chlorophyta 10, Cyanobacteria 9 olarak kaydedilmiştir. Yapılan ölçümlerde, suyun hafif alkali özellik gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmada, Behzat Deresi florasında yoğun olarak bulunan Cladophora fracta izolasyonu da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, planktonic and benthic algae were investigated in the samples taken from 3 stations, which were determined between February 2012 and January 2013, in Tokat Behzat Stream. Inaddition, physicaland chemical analysis of stream water was also examined. In the Behzat Deresi algal community, Bacillariophyta was the dominant organism group. A total of 44 taxa were identified in the algal flora.Bacillariophyta 25, Chlorophyta 10, Cyanobacteria 9. In the measurements, it was determined that the water showed slightly alkaline properties. In this study, isolation of Cladophora fracta which is dense in the flora of Behzat Stream was also made.