Tokat Yeşilırmak nehri suyunun mutajenitesinin araştırılması
Mutagenicity assesment of the water of Yeşilrmak in Tokat
  1. Tez No: 322775
  2. Yazar: AYŞE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Temmuz 2010- Kasım 2010 tarihleri arasında Yeşilırmak' tan toplanan su örneklerinin mutajenik etkisi kısa zamanlı bakteriyel mutajenite test sistemlerinden biri olan Ames test sistemi ile araştırılmıştır. Bunun için Yeşilırmak üzerinde belirlenen beş farklı istasyondan su örnekleri alınmıştır. Su örnekleme istasyonları Behzat deresi girişi, Behzat deresinin Yeşilırmak'a karıştığı nokta, Gümenek, Dimes Fabrikası çıkışı ve atık çöp yığın merkezi sonrası olmak üzere toplam beş deneme istasyonu olarak planlanmıştır. Ames testinde, Salmonella typhimurium' un TA 98 ve TA 100 suşları kullanıldı ve deneyler metabolik aktivasyon (S9) yokluğunda gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar kontrol grupları ile beraber SPSS 19.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Analiz kapsamında, betimleyici istatistikler yapılmış ve bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey testi ve Friedman testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kirliliğin fazla olduğu bazı istasyonlarda (Dimes fabrikası çıkışı ve atık çöp yığın merkezi sonrası) mutajenite belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mutagenic effect of water samples collected from the Yeşilırmak between July and November 2010 has been investigated by using short-term bacterial mutagenicity test system namely Ames. Therefore, water samples were taken from identified five different stations on the Yeşilırmak. Water sampling stations was planned including entrance of Behzat creek, the joins point of the Behzat creek with Yeşilırmak, Gümenek, the output of Dimes Factory and after the center of the garbage heap as five experimental station. In the Ames test TA 98 and TA 100 strains of Salmonella typhimurium were used and experiments carried out in the absence of metabolic activation (S9). The results with control groups were analyzed with SPSS 19.0 (Statistical Package for Social Sciences) programme. The scope of the analysis was descriptive statistics and used independent samples t-test, one way analysis of variance (ANOVA), Tukey test and Fridman test. According to the results of the analysis mutagenicity was determined at some stations with high pollution (the output of Dimes Factory and after the center of the garbage heap).