Bir süreksiz sturm-liouville probleminin özdeğer ve özfonksiyonlarının bazı özellikleri
Some properties of eigenvalues and eigenunctions of a discontinious sturm-liouville problems
- Tez No: 182474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİGAR AKDOĞAN, PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada geçiş şartları verilen süreksiz Sturm-Liouville problemiincelenmiştir. Operatör-teorik yorum verilerek, özdeğer ve öz fonksiyonlarınasimptotik formülleri elde edilmiştir. Bu çalışmadaki farklılık, süreksiz probleminsürekli çözümünün elde edilmesidir.Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde yapılançalışmanın teorik ve pratik önemi belirtilmiştir. İkinci bölümünde konuyla ilgiliçalışmalar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümünde probleminçözümünde kullanılan temel kavramlar verilmiştir. Dördüncü bölümünde yaralanılanmateryal ve metotlara yer verildi. Beşinci bölümünde süreksiz Strum-Liouvilleprobleminin özdeğerleri incelenip asimptotik ifadeler elde edildi. Son bölümünde iseçalışmada elde edilen sonuçlar ve bu sonuçların önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, discontinuous Strum-liouville problem with transmissionconditions have been investigated. An operator-theoretic interpretation is given andasymptotic formulas for eigenvalues and corresponding eigenfunctions have beenobtained. The main different of this study has been obtained continuous solution fordiscontinuous problem.This present work has consisted of six chapters. In the first chapter, theoreticaland practical importances of the problem have been determined. In the secondchapter, a brief knowledge related to the thesis has been given. The third chapterdeals with the fundamental concepts obtained result of for solution of problem.Materials and methods used for the solution of the problem were stated in the fourthsection, In the fifth section eigen values of the discontinuous Sturm-Liouville problemwere analyzed to obtain asymptotic representations. In the last section, the resultsimplications of obtained in the present study were discussed.