9-12 yaş futbolcularda uzun süreli aerobik antrenmanın kan, dolaşım ve solunum parametrelerine etkileri
  1. Tez No: 18252
  2. Yazar: H.ERDAL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma yaşları 9-12 arasında değişen (x=lö.7S±l. 43) toplam n=15 denek üzerinde kan dolaşım ve solunum parametreleri incelenerek yapılmıştır. Başlangıç ve 10 hafta süreyle haftada iki gün olarak yapılan aerobik antrenman öncesi ve sonrası parametreler saptanarak aradaki değişimler yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre haftada iki gün olarak yapılan antrenman in solunum ve dolaşım parametrelerine önemli bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Eritrosit ve hemoglobin değerinde görülen anlamlı azalmanın hemolisden kaynaklandığı düşünülmektedir. Haftada iki gün antrenmanın kardiovasküler sisteme etki için yetersiz olduğu, antrenmanın kardiovasküler sisteme etkili olmaksı için haftada 3 ve daha fasla sıklıklıkta yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was performed on 15 Child athletes aged between 9-12 years (x=10.73±l.43) by studying their circulatory blood and respiratory parameters. The changes was interpreted by measuring the parameters before and after a twice-a-week aerobic training programme. Considering of the results of the study twice-a-week training was found had no significant effect on circulatory and respiratory parameters. The significant decrease seen in erythrocyts cound and haemoglobin values is thought has been arised from haemolysis. it is proposed that twice-a-week training was insufficient to effect cardiovascular system and training should be 3 times a week or more frequent to effect cardiovascular system.