Bacak egzersizlerinin kardiovasküler parametrelere etkisi
- Tez No: 18255
 - Danışmanlar: PROF.DR. HAYRUNNİSA ÇAVUŞOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmamızda, 15'i spor yapan (10 erkek + 5 kadın), 15'i spor yapmayan (10 erkek + 5 kadın) olmak üzere toplam 30 sağlıklı kişiye sır¬ tüstü pozisyonda semptomla sınırlı maksimum ergometrik test uygulana¬ rak, değişik iş yüklerinde oluşan kardiovasküler cevaplar karşılaştırıldı. Testlere 40 Watt'lık iş yüküyle başlanıp her 3 dakikada 40 watt arttırıla¬ rak, herhangi bir semptom ortaya çıkıncaya ya da yorgunluk oluşuncaya kadar devam edildi. En son iş yükü 200 watt idi. Ortalama test süreleri spor yapan kadın ve erkek olgularda 15 dk. olurken, spor yapmayan erkek olgularda 10,4 dk, spor yapmayan kadın olgularda 6 dk. oldu. Teste başlamadan önce istirahat döneminde ölçülen, kalp hızı, sistolik ve diastolik kan basıncı ve Double Product ortalamalarının, erkek¬ ler arasındaki Diastolik Kan Basıncı ortalamaları hariç, anlamlı olarak spor yapan grupda düşük olduğu görülmüştür. Test sırasında her iş yükün¬ de ve en son ulaşılan iş yükünde Diastolik Kan Basıncı hariç, tüm değişken¬ lerin anlamlı olarak spor yapan grupda daha az bir artış gösterdiği, diasto¬ lik kan basıncının ise spor yapan grupda anlamlı olarak daha fazla düştüğü gözlenmiştir. Test bitiminden sonraki 5 dakikalık toparlanma döneminde sisto¬ lik ve diastolik kan basınçlarının başlangıç değerlerine dönüşleri spor yapan ve yapmayan aynı cinsden olgular arasında anlamlı bir fark gösterme-di. Kalp hızı ve Double Product'un ise başlangıç değerine dönüşünün spor yapan grupda daha çabuk olduğu görülmüştür. Bulgularımızda spor yapan kadın ve erkek olgularda istirahat döneminde ölçülen değişkenlerin daha düşük olması ve her iş yükünde artan dolaşım ihtiyacını tüm değişkenlerde daha az bir artış ile sağlamala¬ rı, toparlanma dönemlerinin daha kısa oluşu, egzersiz sürelerinin daha uzun oluşu, kardiovasküler sistemlerinin uzun süredir yaptıkları antren¬ man programlarına adapte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
in our study, 30 healthy subjects were tested in two groups; 15 subjects were trained ones (10 males, 5 females), the other 15 were untrained persons (10 males, 5 females). Maximum ergometric test was applied symptom-limited in supine position; cardiovascular responses were compared at various work loads. Tests started at a work load of 40W and were increased 40W every 3 minutes and test was continued until fatigue ör any symptom arised. Maximum work load was 200W. Average test duration for trained male and female subjects was 15 minutes; this time period was 10,4 minutes for untrained males and 6 minutes for untrained females. Before the beginning of the test, resting heart rate values, systolic blood pressure and double product mean values, except the diastolic blood pressure mean values, among males, were significantly found to be low in the regularly trained group. Düring the test, at every load level and at maximally reached load level ali the variables except diastolic pressure were increased less in the regularly trained group and the decrease in diastolic blood pressure was more in the trained group compared to the other group. in the 5 minutes recovery period after the end of the test, return of systolic and diastolic blood pressure values to the initial levels shovvedno significant difference between the two groups. Return of heart rate and double product values to the initial levels was rapid in the regularly trained group in comparison to the other group. Our findings indicate that variables measured during rest intervals of trained males and females are lower and in these subjects at ali workloads, circulatory needs were met with less increases; their recovery time were shorter and their exercise time were longer and their cardiovascular system had adapted to the training programs they had been doing a long time.