Aerobik antrenman programının menopoz dönemindeki kadınların kardiyovasküler risk faktörlerine etkisi
The effects of aerobic training program on cardiovascular risk factors of menopausal women
  1. Tez No: 138178
  2. Yazar: SELMA KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
90 ÖZET Bu çalışma, hormon tedavisi görmeyen menopoz dönemindeki sedanter bayanlara sekiz haftalık aerobik antrenman programı uygulamasının bazı kardiyovasküler risk faktörlerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deney grubunun (n=14) yaş ve boy ortalamaları 49,29±3,43 yıl ve 153±5,53 cm, kontrol grubunun (n=ll) yaş ve boy ortalamaları 51,18±2,27 yıl ve 156±3,69 cm olarak tespit edildi. Gruplar son bir yılda hiç adet olmamış, düzenli olarak egzersiz yapmamış, özel bir diyet programı uygulamayan, egzersiz yapmasına engel olacak düzeyde sağlık problemleri olmayan bayanlardan oluşturuldu. 8 hafta süre ile kontrol grubu normal günlük aktivitelerine devam ederken, deney grubuna haftada 3 gün 30-45 dakika süre ile koş-yürü egzersiz programı uygulatıldı. Antrenmanın şiddeti Karvonen metoduna göre %40-60 olarak belirlendi. Antrenman öncesi ve antrenman sonrası istirahat nabzı, kan basıncı, MaxVo2, vücut kompozisyonu, akciğer hacim ve kapasiteleri, kan lipidleri, bazı kan parametreleri ile hormonların ölçümleri yapıldı. Çalışma sonunda, istirahat nabzı, sistolik kan basıncı, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ ağırlığı, yağsız vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, deri kıvrım kalınlıklarından triceps, subscapula, suprailiac, abdominal, bacak, total kolesterol, LDL-K, trigliserid, RBC değerlerinde anlamlı bir azalma (p0,05). Sonuç olarak, düzenli ve uzun süreli yapılan orta şiddetteki aerobik egzersizlerin menopoz dönemindeki kadınlarda kardiyovasküler risk faktörlerini olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY The purpose of this study was to determine the effects of 8 weeks aerobic training on cardiovascular risk factors of sedentary females who did not have hormone replacement therapy during menopause period. Mean age and height weight of groups were determined as 49,29±3,41 years and 153±5,53 cm. for experiment group (n=14) and 51,1 8±2,25 years and 156±3,69 cm for control group (n=l 1). The subjects of both groups had not been menstruated, performed any physical activity and had no special diet program for one year. During 8 weeks while control group was having normal life activities, experiment group participated in run- walk exercise program with the duration of 30-45 min. and 3 times per week. Intensity of exercise was %40-60 that was determined by Karvonen method. Pre and post tests which were resting heart rate, blood pressure, VC^max, body composition, lung volume and capacities, blood lipids, some blood parameters and hormonal parameters, were done one week before and after training program. The results indicated that, although there were significant decrease in resting heart rate, sistolik blood pressure, body weight, body fat %, body fat weight, lean body mass, body mass index, triceps, subscapula, suprailiac, abdomen, upper leg, total chollesterol, LDL-C, trygliceride, RBC values (p0,05). Consequently, moderate aerobic exercise programs that were done long time and properly had positive effects on cardiovascular risk factors in females who were in menopause period.