Kronik lomber disk hernili hastalarda dinamik lomber stabilizasyon egzersizi programı etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 86546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Kronik lomber disk herniasyonlu hastalarda, fonksiyonel rehabilitasyon programının etkinliğini araştırmak amacıyla çalışmamızı planladık. Araştırmaya 3 aydan uzun süreli bel ağrısı olan kronik disk herniasyonlu, 75 hasta alınıp rastgele yöntemle gruplara ayrıldı. Grup F e bel koruma eğitimi ve fonksiyonel rehabilitasyon programı ; Grup W e bel koruma eğitimi ve Williams - Mc Kenzie egzersizlerinden oluşan temel egzersiz programı uygulandı. Grup IH ise basit analjeziklerle takip edildi. Hastalar tedavi öncesinde ve tedavi soması 4. ayda değerlendirildi. Ağrı VAS ile, mobilite EPZ, M. L. Schober ile, aerobik kapasite Astrand testi ile, ağırlık kaldırma kapasitesi PİLE Testi ile, kas güçleri karın ve sırt endurans testleri ile değerlendirildi. Fonksiyonel düzeyleri Modifiye Oswesrty Formu ve Bel Ağrısı Değerlendirme Formu ( LPRS ) ile belirlenirken, depresyon düzeylerini tesbit için Beck depresyon ölçeği kullanıldı. Fonksiyonel rehabilitasyon programı uygulanan grupta, diğer iki gruba göre tüm parametrelerde anlamlı iyileşme gözlendi (p< 0.001 ). Kronik bel ağrılı hastalarda fonksiyonel rehabilitasyon programı, fonksiyonel yetersizlik, ağrı, mobilite, ağırlık kaldırma, beden dayanıklılığı, kardiyovasküler dayanıklılık ile depresyon üzerinde olumlu etkilere sahiptir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to investigate efficacy of functional rehabilitation program (FRP) on chronic low back pain patients. 75 patients who had chronic low back pain were distributed into three groups randomly. Group I was given back school education and FRP. Group II was given back school education and Williams, Mc Kenzie exercises. Group HI was control group, who had taken simple analgesics. Study parameters were recorded in the beginning and 4 th months after the program. We used VAS for pain, EPZ and Modified Lumbar Schober Test for mobility, Astrand Test for aerobic capacity, PİLE Test for lifting capacity, low back and abdominal endurance test for muscle strenght. Modified Oswesty Scale and Low Back Pain Rating Scale (LPRS) were used for functional status assessment. Depression of patients investigated with Beck Scale. We found significant improvement in all parameters in FRP group then the others.