Görme engelliler için ses ile görme
Realtime sensory substitution for blind
  1. Tez No: 182575
  2. Yazar: NİHAT ERİM İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, görme engelli kişiler için etraftaki anlık olanbiteni görmek, engellilerin algılamasında yardımcı olmak için bir sistem tasarlamak,bu sistemin görme engelli kişiler üzerindeki etkilerini araştırmak ve sistemi en iyihale getirmektir.Sinirbilimciler tarafından uzun araştırmalar sonucu görüntünün seseaktarılması ve bunun insan beyni tarafından algılanması fikrine değişik açıdanyaklaşılmış ve ortak nokta olarak tüm bu çalışmaların beyinde yeni öğrenmesüreçlerini başlattığı fikri kabul edilmiştir. Sinir bilimcilere göre, vücuttaki tüm sinirhücreleri spesifik görevleri üstlenmiş değillerdir. Görme ile ilgili bir sinir hücresininsol kolu hareket ettirmek için görevlendirilmesi ve bu göreve alışması mümkündür.Önemli olan, en kısa sürede uyum sağlayacak ve insan doğası ile örtüşebilecek birsistemin tasarlanmasıdır. Bu sistem, bu tez çalışmasında tasarlanmış ve deneylerlesistemin yararlı olabileceği konusunda sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis? aim is to develop a system which can help blind people toperceive objects around our environment, research whether this system is effective ornot and work on system to obtain a well formed one.Image to sound mapping and perceived by human brain researches wereapproached with different ideas by neuroscientists and all of them thought theseresearches could initiate new cognitive processes. According to neuroscientists, anyneurones don?t undertake a specific job. Charging a neuron with a moving a left armand their being used to these job possible. What important is developing a systemwhich can be fit with human nature in a short time. This system has been developedfor this thesis and some conclusions have been obtained by the experiments.