Hazine arazileri yönetim bilgi sistemi tasarımı: Çankaya örneği
Management information systems designed to goverment real estate: Çankaya example
  1. Tez No: 182574
  2. Yazar: AHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAŞKIN KAVZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilgi, tarih boyunca artan bir ivme ile önemini arttırmakta ve bulunduğumuzçağ bilgi çağı olarak tanımlanmaktadır. Bilginin artması, üretilen bilginindepolanması, içinden istenen kısmının çıkarılması ve etkili bir şekilde kullanımsorunlarını beraberinde getirmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri, elde edilen grafikolmayan veriler ile grafik verileri birleştirerek elde edilen verileri görselleştirerekinsanlığın hizmetine sunmaktadır.Milli Emlak Genel Müdürlüğü ülkemiz topraklarının yaklaşık %51'inetekabül eden Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlar ile Hazinenin özelmülkiyetindeki olan taşınmazların korunması, yönetimi ve denetlenmesi ilegörevlidir. Bu büyüklükte taşınmazların taşınmazın etkin yönetimi için Coğrafi BilgiSistemi kullanımı tek çözüm olarak ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada, Ankara ilinin Çankaya ilçesine ait kadastral ve sokak haritalarıgibi grafik veriler ile Milli Emlak Otomasyon Projesi (MEOP) ortamında bulunantaşınmazlara ilişkin grafik olmayan öznitelik verileri alınarak MapInfo ortamındaeşleştirilmesi yapıldı. MapBasic ortamında çeşitli MapInfo menüleri geliştirildi.Birkaç metre konumsal doğruluğa sahip el GPS aleti ve totalstation ile arazideölçümler yapılarak verilerin sisteme aktarılması sağlandı.Bu çalışmada Çankaya ilçesindeki mülkiyeti Maliye Hazinesine aittaşınmazların MEOP ortamında bulunan 2.621 adet sözel verinin 1.361 adeti ileKadastral harita eşleştirilmiştir. Eşlenmeyen 1.260 adet taşınmazın nedeniaraştırılmıştır. Eşleşen taşınmazlar üzerinde çeşitli sorgulamaların yapılması içinmenüler ve butonlar eklenmiştir. MapBasic ortamında geliştirilen MapInfo menüsüsayesinde araziden elde edilen bilgiler sisteme aktarılarak grafik verinin güncelkalması sağlanmıştır. İntranet ve internet ortamında yayınlanması için veri altyapısıoluşturulmuştur. Yöneticilerin sağlıklı karar vermesi için karar destek işlevi görmesiamaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information increases its importance all through the history and this age iscalled ?information era?. Increcement of information created the following problems,the storage of produced information and picking out the necessary information andthe usage of information effectively. With the handling of information systems, thepossibility of reaching the data is increased and this simplified daily life in differentareas. The non-graphic data gathered from GPS is matched with graphic data onevisualized and presentedNational Property Directorate is responsible of protection, management andinspection of properties that corresponds to aproximately 51% of our country, whichbelongs to private ownership of Treasury and the properties under the sentence andadministration of Government.In this study the graphical data including cadastral, street maps and the non-graphical data in the scope of National Property Automation Project (MEOP) istaken and than matched to each other in MapInfo environment. With usingMapBasic, assorted MapInfo menus and buttons are created. The measurments,which are taken with hand-GPS and TotalStation at the territory are transferred to thedesigned system.Finally, 1.361 of 2.621 non graphic data of state property in MEOP issuccesfully matched with cadastral maps in Çankaya district. 1.260 of state propertydata left unmatched is studied for discovering possible causes of the failure. In orderto query the matched properties, menus and buttons are created within the software.With the MapInfo menus created with MapBasic, the data gathered from field can betransferred into the system and graphic data is kept up-to-date. Sufficient datastructure is designed and built with these updated data in order to publish themthrough intranet and internet. Providing managers a decision support tool for ahealthier decision process is aimed.