Tuz Gölü tuzlalarındaki ağır metal değişimi
The heavy metal changing in saltpans of Salt lake
  1. Tez No: 182576
  2. Yazar: SELMA GÖZLEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Kimya, Çevre Mühendisliği, Geological Engineering, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, dünyanın nadir doğal kaynaklarından biri olan veülkemiz tuz ihtiyacının % 73 ünü karşılayan Tuz Gölü'nün, tuz üretimiyapılan tuzlalarındaki ağır metal miktarlarının tespiti üzerinde çalışılmıştır.Tuz Gölü'nden tuz üretimi TEKEL tarafından, gölün batısındakiYavşan Tuzlasından (Cihanbeyli), kuzeydoğusundaki Kaldırım Tuzlasındanve doğusundaki Kayacık Tuzlasından (Şereflikoçhisar) yapılmaktadır.Tuz Gölü bugün büyük bir tehdit altındadır. Tuz Gölü'ndeki sorunlar,Konya Ovası sulama sularını drene etmek amacıyla DSİ GenelMüdürlüğünce 1974 yılında 185 km. uzunluğundaki Ana Tahliye Kanalının(ATK) devreye girmesiyle birlikte başlamıştır. Kanala sonradan, yapılışamacının dışında Konya İlinden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atıksuların da deşarj edilmesiyle, göldeki kirlenme artmaya ve tuz üretiminigiderek düşürmeye başlamıştır.Bu çalışmada, tuzlalardan tuzlu su, tuz ve tuz tabakasının altındakikillerden numuneler alınmıştır. Alınan numuneler Gebze Yüksek TeknolojiEnstitüsü laboratuarlarında AAS (Atomik Absorbsiyon Spektrometre)cihazında analiz edilmişlerdir. Analizlerde Cu, Cd, Ni, Co, Hg, As, Mn, Pb,Se, Cr, Fe, Al konsantrasyonları tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir.Analizlerde kil numunelerde yüksek değerler bulunmuş olmasına rağmen, tuznumunelerdeki konsantrasyon değerleri daha düşük olup tehlike arz edecekboyutlarda değildir.
Özet (Çeviri)
This research, has been studied of the determination of the propotionof heavy metals at Saltpans of Salt Lake, one of the rare natural sourcesin the world and meeting 73 % of salt requirement in our country.Salt is obtained from Yavşan Saltpan (Cihanbeyli) in the western,Kaldırım Saltpan (Şereflikoçhisar) in the north-eastern and Kayacık Saltpanin the eastern part of the lake respectively. Salt is produced by TEKEL inthese three saltpans.Today, Salt Lake is seriously under threat. Since 185 km long MainDischarge Canal (MDC) was started up by DSİ to drain Konya Plainirrigation water in 1974 , Problems on pollution in Salt Lake has begun.Later, except for the construction purposes, even household and industrialqualified waste waters was discharged to the Lake, as a result of this, notonly pollution in the lake has increased but also production of salt hasdecreased and reached to today?s critical stage.In our studies, samples of salty water, salt and clay under salt layerwere taken from the saltpans. Taken samples were analyzed at AAS (AtomicAbsortion Spectroscopy) equipment at Gebze Advanced TechnologyInstitution Laboratories. During the analysis, Cu, Cd, Ni, Co, Hg, As, Mn, Pb,Se,Cr, Fe, Al concentrations were determined and results were evaluated.According to analysis results; although concentration quantities in claysamples are found at high level, those in salt samples are lower than onprevious one. However, it is not at the angerous level.