Operatörlü kafesli modal lojik için dualite
Duality for modal logic with lattice operator
- Tez No: 182592
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TERZİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez temel olarak, kafesler üzerindeki dualite ile ilgilidir. Amaç; lojikteki bazıproblemleri funktorlar ile cebire aktarmak ve çözümleri için cebirsel i lemlerkullanmaktır. Bunun için kafeslerin idealleri ve süzgeçleri tanımlanmı ve bunlarla ilgilibazı teoremler ispatlanmı tır. Özellikle Stone Gösterilim Teoremi ve Priestley Dualitesibu tezi anlamayı kolayla tıracaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly concerned with dualty on lattices. Aim of this thesis is totransfer some problems in logic into algebra using fuctors, and to use algebraicoperation for solution of these problems. For this purpose filters and ideals of lattice aredefined., and theorems related with definitions are proved. Especially with Stone?sRepresantation Theorem and Priestley Dualty it will be easy to understand this thesis.