Topolojideki modal tanımlanabilirlik üzerine
Modal definabilty in topology
- Tez No: 182593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez temel olarak, topolojik uzaylar üzerinde modal lojiğinyorumlanması durumundaki tanımlanabilirlik ile ilgilidir. Goldblatt-Thomason teoreminin bir topolojiksel benzeri ispatlanmış. Bazı yenitopolojik yapılar tanıtılmıştır. Bunlardan biri olan kompakt genişlemekavramı, topolojide bilinen Stone-Äech kompaktifikasyonu fikrinin birgenellemesidir. Uygun topolojik operatörlere göre modal geçerliliğinkorunması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly concerned with the definability issue whenmodal logic is interpreted on topological spaces. A topological analogonof Goldblatt-Thomason theorem is proved. Some new topologicalconstructions are introduced. One of them, namely the notion of compactextension, is a generalization of the concept of Stone-Äechcompactification known in topology. The preservation of modal validitywith respect to suitable topological operations is presented.