Modeling of the interfacial reaction between concentrated sulfuric acid and toluene
Derişik sülfürik asit ile tolüen arasındaki arayüzey reaksiyonunun modellenmesi
- Tez No: 182597
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, derişik sülfürik asit ile tolüen arasındaki arayüzey reaksiyonununmodellenmesi amaçlanmıştır. lk aşamada, yapılan deneysel çalışmalara dayanılarak arayüzeyreaksiyon hızını tanımlayan bir denklem önerilmiştir. kinci aşamada ise model denklemleri,difüzyon kontrolündeki adsorpsiyon modelinden yola çıkılarak türetilmiş ve Fortran, IMSL1990 programı kullanılarak çözülmüştür. Program sayesinde, arayüzey reaksiyonungerçekleştiği süre boyunca sülfürik asit ve reaksiyon ürünü olan tolüen sülfonik aside aitarayüzey konsantrasyonları ile sülfürik asidin kitlesel faz içindeki konsantrasyon profili eşanlıolarak bulunabilmekte ve sistemin dinamik arayüzey gerilimi hesaplanabilmektedir. Sonuçlar,deneysel olarak tayin edilen arayüzey gerilimi değerleri ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been aimed to model the interfacial reaction between concentratedsulfuric acid and toluene. The first part of the thesis involves the proposal of an equation thatdescribes the interfacial reaction rate, based on the previous experimental work. The secondpart, on the other hand, consists of the derivation of the model equations based on thediffusion controlled adsorption theory and solution of these equations by using Fortran, IMSL1990 program. The program enables the simultaneous calculation of the interfacialconcentrations of sulfuric acid and the reaction product, toluene sulfonic acid; thedetermination of the concentration profile of sulfuric acid through the bulk phase and thecalculation of the dynamic interfacial tension of the system. The calculated results are in goodagreement with the experimentally determined dynamic interfacial tension values.