Cam elyaflı kompozit malzemelerin atmosferik ortamda ve deniz ortamında yorulma simülasyonu
Simulation of fatigue behaviour of E-glass fiber reinforced polyester composites in atmospheric and marine environments
- Tez No: 182596
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada; dikişsiz (non-stitch) çeşitli oryantasyonlardaki E tipiçok tabakalı cam elyafla güçlendirilmiş polyester matrisli kompozitmalzemeden hazırlanan numunelerin oda sıcaklığında, havada ve denizsuyunda çekme-çekme prensibine göre yapılan yorulma testlerininPATRAN ve NASTRAN yazılımları yardımıyla simülasyonlarıgerçekleştirilmiştir. Analiz, deney koşullarına uygun olarak ve deneyverilerinden yararlanarak önce hava içinde, daha sonra da korozif ortamısimüle eden deniz suyu ortamında kabuk elemanlar kullanılarakyapılmıştır. Son aşamada, elde edilen sonuçlar, deney sonuçlarıylakarşılaştırılarak incelenmiş ve sonuçların birbirine yakın olduğusaptanmıştır. Ayrıca, diğer yükleme koşulları (basma, eğilme, burulma),deneye gereksinim duyulmadan simüle edilerek oryantasyonun gerilme veyorulma dağılımına etkisi incelenmiştir. Bunlara ek olarak analizler, katıelemanlar kullanılarak yapılan aynı tür analizlerle genişletilmiş ve eldeedilen sonuçlar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; fatigue tests of specimens made of composite materialconsisted of non-stitch E-glass reinforced multi-layer polyester resin matrixwere simulated by PATRAN and NASTRAN under atmospheric andsimulated seawater environments at the temperature of 23ºC. Analyseswere performed by means of the test data in test conditions in atmosphericand marine environments according to tension-tension principal. Finally,the results obtained were compared with the test ones. Then this analysiswas repeated with different types of loading (compression, bending, andtorsion) without testing in order to determine the effect of orientation overthe stress and fatigue life distribution, and the results were inspected. Inaddition to this simulations performed with shell element types; analyseswere widened with solid element types and all results obtained werecompared with each other.